V předchozích týdnech a měsících to vypadalo na náměstí jako na staveništi. Bagry, nákladní automobily, obrovské jámy a hromady plastových skládaček a desítky dělníků. Důvod byl prostý. Město se rozhodlo při ozelenění náměstí použít novinku. Tou je regulace kořenového systému stromů tak, aby v budoucnu nepoškodil dlažbu náměstí nebo inženýrské sítě. Doposud tam byly jen obrovské květináče, které však v rozpáleném létě neposkytnou stín ani osvěžení.

Stromy na Starém náměstí jsou javory babyka. Ty dobře snáší znečištěné ovzduší ve městech, průmyslové znečištění a posypové soli kolem cest. Z tohoto důvodu jsou často používány pro výsadby v městských oblastech.

Zdroj: Roman Cichocki

„Kořenový systém je navržen sofistikovaně, aby nedocházelo k poškození dlažby a samotného stromu. Po instalaci kořenových systémů byla rozebraná zámková dlažba položena zpět," řekl starosta Sokolova Petr Kubis. „Chybět nebudou ani zvlhčovače, osvěžovače ve formě trysek zabudovaných v zemi. V letních měsících budou moci lidé využít jejich chladivého efektu a zároveň poslouží k zavlažování stromů,“ dodal Kubis. Stromy budou umístěny po obou stranách náměstí a budou doplněny osvětlením. Součástí úprav budou také nové lavičky. Celkové náklady na úpravy náměstí činí zhruba pět milionů korun.

Stromy poskytnou hlavně v letních měsících přirozený stín. „V betonovém městě je každá další zeleň dobrý nápad. Jsem jednoznačně pro. Chodím přes Staré náměstí z nedalekého domova důchodců a zejména v letním parnu je to výheň," řekla jedna ze sokolovských seniorek.

Dalším klientem Mateřídoušky, který vás může obsluhovat v kavárně, je Aleš.
Mateřídouškovský tým kavárny: Aleš rád vyrábí ze dřeva a baví ho vařit s Jitkou

Největší atrakcí se při slavnostním otevření staly jednoznačně vodní prvky. Mezi dětmi bylo toto nové osvěžení jasnou jedničkou. Samy si mohly tlačítkem zapnout systém mikrotrysek, které vytvářely jemnou vodní mlhu. Ta se v prostoru rychle vypařuje a na tomto principu snižuje teplotu vzduchu až o 10 °C. Jejich rodiče novinku kvitovali také. „Tak snad to tady nějakou dobu vydrží," komentovali vesměs všichni vodní osvěžení.