Argumentují tím, že Kalátová ztratila jejich důvěru. Poslední kapkou mělo být podle zastupitele Michala Červenky (ČSSD), když v pondělí přímo na zastupitelstvu veřejně vyhrožovala iniciátorovi petice Martinu Rezkovi. Tu spustil kvůli nesouhlasu s možným převzetí pošty městem.

Pondělní zastupitelstvo svolala Kalátová právě kvůli řešení osudu místní pošty. V třítisícovém městě se přes osm stovek lidí podepsalo pod petiční archy, čímž obyvatelé vyslovili nesouhlas s tím, aby si radnice vzala pobočku pod svá bedra coby Poštu Partner. Iniciátor petice zastupitelům adresoval dopis, v němž mimo jiné poukázal na to, že starostka v době podpisové akce sebrala petici z obchodu, který sama pronajímá.

Případem se dokonce zabývala policie. Na zastupitelstvu ho starostka osočila s tím, že jde o pomluvy. Vyřkla navíc, že vše bude řešit i s jeho zaměstnavatelem. Rezek přitom pracuje jako státní hasič. Její slova rozhořčila radního a opozičního zastupitele Červenku. „Takové výhružky? To se vracíme někam o třicet let zpět. Pokud se cítila pomluvena, mohla se obrátit na policii, ale vyhrožovat tím, že půjde za zaměstnavatelem…,“ řekl rozhořčeně. Přímo na zastupitelstvu tak padl návrh na odvolání Kalátové. „Nejde jen o poslední výroky. Naše důvěra se ztrácela už delší dobu. Řadu věcí jsme se dozvídali pozdě. Příkladem byl soudní spor s dodavatelem vody, kdy část zastupitelů chtěla v soudní při pokračovat, ale starostka rozhodla, že ne. My se o neodvolání města proti rozsudku dozvěděli o dva měsíce později,“ říká Červenka.

Zastupitelé odvolali nejen starostku, ale i místostarostu. Poté se na post radního rozhodl rezignovat sám Červenka a následovali ho další radní. Kalátová poslední komunální volby drtivě vyhrála. V pětičlenné radě měla její Volba pro Rotavu čtyři mandáty, pátým do počtu byl právě Červenka. Kalátová se později stala členkou hnutí ANO.

V pondělí stačili zastupitelé po nečekaném odvolání Kalátové zvolit nové vedení města včetně městské rady. Starostou se stal Miroslav Šůs (ANO), místostarostou Michal Červenka (ČSSD), v radě si pak místa rozdělilo všech pět stran a uskupení, které se v komunálních volbách do zastupitelstva dostaly. Po jednom mandátu tak má ANO, ODS, ČSSD, Volba pro Rotavu a KSČM.

Vyjádření nyní již exstarostky Kalátové se Deníku po zastupitelstvu sehnat nepodařilo. Nezvedla mobilní telefon a nereagovala ani na SMS zprávu.