Šestnáct let trvalo české justici, než se dobrala k výsledku v kauze bývalých chebských starostů Františka Lindy a Otakara Miky. Podle krajského soud, který ve věci vynesl rozsudek, se oba dopustili trestného činu zneužití pravomocí veřejného činitele.

Vynesené tresty

Otakar Mika – podmínečný trest odnětí svobody dvanácti měsíců na zkušební dobu 24 měsíců.
František Linda – podmínečný trest odnětí svobody 20 měsíců na 24 měsíců.

Oba od soudu odešli s podmínečnými tresty. Žalobce je vinil z toho, že bez souhlasu okresního shromáždění a zastupitelstva města poskytli před šestnácti lety několikamilionovou půjčku tehdy prvoligovému mužstvu SKP Union Cheb. Podle obou odsouzených ale nikomu nevznikla škoda a prospěch měl jen sportovní klub. Přitom bylo v zájmu města, aby krizi přežil.

František Linda zastával v letech 1990 až 1994 funkci starosty města Chebu. „Tehdy jsme zaručili půjčku fotbalovému klubu Union Cheb. Podle soudu to bylo údajně bez vědomí kohokoliv,“ uvedl včera František Linda. Mělo se jednat o částku ve výši 2,85 milionu korun, kterou Unionu půjčil okresní úřad a město Cheb se za ní zaručilo.

„Tehdy ale žil fotbalem celý Cheb. S policií, které tehdy klub patřil, jsme se snažili spolupracovat a zabránit konci klubu,“ dodal Linda.
Začátek devadesátých let se ale nesl ve znamení překotných změn ve společnosti. Měnily se nejrůznější zákony, které byly nejednoznačné a neexistoval jejich jednotný výklad. Navíc se tehdejší Československo rozdělovalo na dva samostatné státy. Spousta chebských firem krachovala a prvoligový klub byl jednou z mála věcí, kterou se město mohlo chlubit.

„Jenže ministerstvo vnitra místo, aby se snažilo peníze vracet nebo alespoň s městem jednat, vše řešilo trestním stíháním. Možná také proto, že jsem s ministerstvem tvrdě vyjednával o převodu jeho majetku v okolí,“ naznačil František Linda.

Stejnému obvinění jako Linda čeliltaké tehdejší přednosta chebského okresního úřadu a pozdější chebský starosta Otakar Mika. Také on musel čelit obvinění z trestného činu zneužití pravomocí veřejného činitele.
„Údajně měla vzniknout škoda, ale peníze se okresnímu úřadu po čtyřech měsících vrátily,“ řekl včera Mika. „Jsme tedy s kolegou Lindou odsouzeni za to, že jsme pomohli státnímu sportovnímu klubu, aby přežil. Nejvíce mne ale mrzí, že fotbal v Chebu stejně skončil,“ povzdechl si Mika.

Zaráží ho také doba, po kterou se vyšetřování a soudní pře vlekla. „Platí, že opožděná spravedlnost je odepřená spravedlnost,“ uvedl Mika. Kauza trvala neuvěřitelných šestnáct let. Přitom oba bývalé starosty Okresní soud v Tachově v roce 2004 osvobodil. Státní zástupce se tehdy proti rozsudku odvolal.
František Linda, který v současné době působí jako radní a zastupitel města, na své funkce rezignoval. Otakar Mika dnes žije v Kraslicích na Sokolovsku a není politicky činný. Oba se ale hodlají proti rozsudku odvolat.
„Využijeme všech možností, které máme. Podáme dovolání k nejvyššímu i ústavnímu soudu. Půjdeme třeba i do Štrasburgu,“ prohlásil Mika.

„S rozsudkem nesouhlasíme, ale respektujeme ho. Tenhle případ se potáhne bohužel asi ještě řadu let,“ povzdechl si Linda.
„Pro mě osobně je to tragédie. Soud je oba odsoudil po šestnácti letech zato, že něco udělali pro občany města,“ reagoval na zprávu o odsouzení svých předchůdců současný chebský starosta Jan Svoboda. „Je absurdní si myslet, že o půjčkách nikdo nic nevěděl. Věděli to všichni. Každý tehdy žil fotbalem,“ dodal Svoboda.