Až deset metrů dlouhé nebo 16 tun vážící díly může obrábět nová vodorovná vyvrtávačka, kterou si koupil strojírenský závod Stasis–ZBA v Horním Slavkově. Ten je určený právě k opracování velkých nebo velmi těžkých obrobků. Firma za pořízení nového stroje zaplatila třicet milionů korun. Samotný přístroj stál dvacet pět milionů, dalších pět pak stály například měřicí přístroje nebo příprava místa v hale závodu.
„Tento stroj nám ulehčí hlavně v tom, že velké věci nebudeme muset obrábět navícekrát, protože se prostě do současných strojů nevešly,“ vysvětlil investici generální ředitel Stasisu Zdeněk Pernica. Firma nyní vyrábí například stavební jeřáby určené na vývoz do Německa. „Jeden díl tohoto jeřábu má kolem devíti metrů. Při opracování se musel různě přetáčet, znovu uchycovat a měřit. To už nyní nebude potřeba,“ doplnil asistent ředitele Petr Hanzík. Stroj umí frézovat nebo vrtat opravdu velké otvory. Je možné do něj upnout i vrták o průměru 600 milimetrů. Podobný stroj je podle Hanzíka v regionu jediný.
Strojírenská společnost Stasis funguje ve Slavkově od roku 1962. Proslavila se hlavně výrobou automíchaček, které se odsud vyvážely prakticky do celého světa. Také dnes jde pětadevadesát procent výrobků do zahraničí. Stasis zaměstnává kolem 200 pracovníků a roční obrat firmy je zhruba 250 milionů korun.