Vybudovat naučné centrum řeky Ohře, které by mapovalo historii a současnost okolí největšího toku v kraji, hodlá Královské Poříčí. Podle starosty obce Ivana Stefana by muzeum mělo sídlit v prostorách hrázděného statku Bernard, a mělo by se tak stát dalším turistickým lákadlem. Jestli se podaří projekt uskutečnit, však záleží na získání potřebné dotace.

„Bez finanční podpory to určitě nepůjde. Hodně proto spoléháme na získání dotace z Evropské unie,“ uvedl starosta s tím, že prvním krokem je zpracování odborné studie, která by měla být hotová do konce prosince. Pak obec podá oficiální žádost.

A co naučné centrum nabídne? „Vévodit mu bude osmimetrový model řeky, kde vyznačíme turistické, historické či rybářské zajímavosti. A to v rozsahu třiceti kilometrů od pramenů až po ústí toku,“ upřesnil Stefan. „Veškeré modely pak budou dynamické, nepůjde o žádné statické znázornění,“ doplnil.
Kromě turistů by centrum navštěvovali i studenti středních a vysokých škol. „Zájem bychom měli o pořádání uměleckých či průmyslových sympózií. Výjimkou by nebyly ani různé výstavy,“ dodal.