Statek Bernard pořádal v sobotu ojedinělou a nevšední akci. Pořadatelé se snažili přiblížit návštěvníkům život svatého Bernarda jako patrona včelařů a voskařů a na jeho počest a památku uspořádali procesí.

Návštěvníkům, kteří zavítali na statek v Královském Poříčí, nabídli pořadatelé kromě ukázek tradičních řemesel porci muziky, divadelní vystoupení, sborové chorály nebo zajímavosti ze života včelařů. Kdo měl zájem, mohl se zúčastnit hned v úvodu programu procesí. To mířilo ze statku Bernard do kostela svaté Kunhuty. Zde se uskutečnila mše a sborový spirituál v podání sboru Vivat Musica Kraslice.

V úvodu seznámil moderátor Roman Kotilínek přítomné diváky se životem svatého Bernarda a řádem templářských rytířů. Připomněl, že byl zhruba dvacet let po smrti svatořečen samotným papežem. Promluvil také o historii statku, jeho původní architektuře, rekonstrukci a připomenul, jaká řemesla jsou zde k vidění. Někteří zde byli zcela poprvé. „Musím říct, že na zdejším statku jsme ještě nebyli. Dnes jsme tu poprvé a zajímáme se o tradiční řemesla,“ řekla Květa Petříková z Nové Role. Jedním z míst, kam mířily nejvíce zraky přítomných, byly živé včely. Spolek včelařů z Lokte je zde měl na ukázku ve skleněné vitríně. Hlavně děti dychtivě sledovaly hemžení za sklem, zatímco vedle nich stojící rodiče kupovali včelí produkty. Jako novinku zde loketští včelaři nabízeli medové pivo a lidé ho neváhali kupovat.
„Pivo se vyrábí v Černé Hoře na Moravě. Po uvaření se zastudena dochucuje medem a nechá dozrát. Zastudena proto, aby med neztratil nic ze svých účinků,“ řekl Rudolf Šnábl z loketského svazu včelařů. Jak dále dodal, zkoušeli medové pivo nabízet návštěvníkům na hradě Loket a byla po něm poptávka.

Proto přijeli na statek Bernard a i zde šlo dobře na odbyt. „Medové pivo jsem ochutnal a překvapilo mě, že není sladké. O dnešní akci na Bernardu jsem se doslechl v rádiu, a tak jsem sedl na kolo a vyrazil jsem do Poříčí,“ sdělil Milan Majerech z Kraslic.

Na závěr vystoupili divadelníci z Chebu se scénkou o svatém Bernardu a templářích a své sborové chorály a spirituály předvedli La Dolce Vita. Poté se pořadatelé s návštěvníky rozloučili a pozvali je na příští akce, které se budou na statku Bernard konat.