To slíbilo vedení města Sokolov spolku Láskou ke kočkám, který sídlí v areálu Sokolovské bytové. Poslat do něj chtěli již před rokem 350 tisíc korun. Nakonec je vše jinak. Spolku neposlali nic.

Po zjištění, co vše by mělo podobné zařízení podle předpisů splňovat, by muselo město sáhnout hlouběji do kapsy. Konkrétně pro 2,2 milionu korun. A tyto peníze nebyly kryté rozpočtem města.

„Stáhli jsme proto věc z rady a o uvolnění či neuvolnění peněz rozhodnou samotní zastupitelé na svém zářijovém zasedání,“ řekla místostarostka Sokolova Renata Oulehlová.

Pokud řeknou zastupitelé rekonstrukci útulku ano, město ihned zahájí výběrové řízení.

Žádné nové budovy by v objektu Sokolovské bytové vyrůst neměly, a to kvůli studii zastavěnosti. Potřebné zázemí by tak mělo vzniknout přestavbou velkých garáží v objektu.

Do milionů se částka vyšplhala díky hygienickým a veterinárním předpisům, které musí nové zařízení splňovat. Dále se počítá s případným zateplením, přípojkami a také výběhem pro kočky.

„V areálu Sokolovské bytové jsme se byli osobně podívat a musím říci, že o kočky je velice dobře postaráno,“ dodala Oulehlová.

Nyní se o opuštěné kočky starají dobrovolníci. Den co den, nehledě na víkendy či svátky, tráví v sokolovském kočičím útulku i Anna Hromádková.

Každé dopoledne vyráží za kočkami, aby jim poklidila a navařila, popřípadě zařídila ošetření u zvěrolékaře. Dělá to již pátým rokem z lásky ke zvířatům, bez nároku na jakoukoliv finanční odměnu. Spolu s ní se o kočky stará i Anna Křehlíková. A přidávají se další. „Kočky jsou ve staré maringotce. Podařilo se nechat jim vybudovat alespoň chráněný výběh,“ říká Kristina Schneider z Ligy na ochranu zvířat. Ta by chtěla zároveň poděkovat lidem, kterým není osud koček lhostejný.

„Vstříc vychází i ředitel Sokolovské bytové Erik Klimeš,“ říká Schneider. Právě v areálu této městské firmy útulek sídlí. Dobrovolnice Anna Hromádková si pochvaluje také spolupráci s veterinářkou. „Paní doktorka Molcarová je ochotná a kdykoliv přijede. My nemáme auto a tahat kočky v přepravních boxech by bylo složité. Chtěla bych paní doktorce moc poděkovat,“ říká dobrovolnice.

Sokolovský spolek Láskou ke kočkám tvoří dobrovolníci. Spolek v areálu je přeplněný, další kočky mají dvě dobrovolnice doma. O další se chodí starat po městě, protože už se jim prostě domů ani do útulku nevejdou. „Nejvíce opuštěných koček je zřejmě na sídlišti Michal, a to až dolů ke koupališti, a v ulici U Divadla,“ konstatuje jedna z dobrovolnic.