"Rozestavěnou knihovnu si před začátkem zimy prohlédli také radní města a přímo na místě je seznámil zástupce dodavatele s postupem prací. Zároveň si nechali detailněji popsat a ukázat dispoziční řešení celé budovy," potvrdil mluvčí chodovské radnice Martin Polák.

Vyšší bude i konečná cena za dílo. Její zhotovitel se totiž obrátil na město s tím, že chce jednat o nové ceně. Město si proto nechalo zpracovat právní analýzu, která by měla ukázat možnosti, kam až může Chodov či samotná firma zajít. Obě strany se následně dohodly na tom, že Chodov za novou knihovnu zaplatí o bezmála pět milionů korun více, než původně předpokládal.

Nový volnočasový areál Náplavka v Karlových Varech.
Podívejte se: Vary zpřístupnily Náplavku. Láká k odpočinku, zábavě i sportu

Město mělo na výběr několik variant, jak situaci řešit, včetně zakonzervování stavby. Jako nejvýhodnější se nakonec ukázalo pokračování stavby i za cenu uvedeného navýšení. Součástí dohody je také prodloužení termínu předání. Stavbu nyní čeká dokončení obvodového pláště tak, aby mohli dělníci přes zimu pracovat na interiérech, zemní práce by mohly být hotové přibližně v květnu či červnu příštího roku.

Nová knihovna vzniká přestavbou bývalé mateřské školy, později výrobny knedlíků, od druhé poloviny roku 2021. Na jejím konci má být moderní budova odpovídající evropským trendům. Architekti z Ateliéru Kopecký počítali v projektu se zachováním obou budov. V jedné bude oddělení pro dospělé čtenáře s centrálním pultem a kavárnou, druhá nabídne zázemí pro dětské čtenáře. Zcela novým prvkem bude schodišťové jádro s výtahovou šachtou. Knihovna rovněž poskytne malý sál pro pořádání akcí a využití najde i upravená přilehlá zahrada. Cena stavby po navýšení je zhruba 42 milionů korun.