Stavět svépomocí nebo si najmout firmu. To je otázka, kterou si v těchto dnech klade osmadvacetiletý Jakub Vondraš z Břízy u Roudnice nad Labem. Před šesti lety se nastěhoval do staršího domu a rozhodl se, že si ho postupem času opraví. Dnes už mu ale docházejí síly a přemýšlí, že by od svého záměru upustil a přestěhoval se do hotového. A to do Krušných hor, kde by se svou rodinou hledal klid a pohodu.

„Oblast Karlovarského kraje je pro mě místem, kam se rád vracím. Pokaždé, když si sem zajedu, tak cítím, že mi je dobře. Tady zapomínám na starosti s nedokončenou přestavbou a hektické dny v práci,“ zasnil se Vondraš.

Na dlouhé snění ale nemá čas. Stojí před ním totiž velký úkol – zútulnit obývací místnosti, zrekonstruovat kuchyň, postarat se o fasádu, střechu … „Když jsme se nastěhovali, tak tu nebylo vůbec nic. Jen elektrika. I tu jsem ale musel natahovat novou, protože byla v dezolátním stavu. Řeknu vám byla to fuška. Ručně jsem kopal odpady, betonoval podlahy a při tom si ještě hrál na zedníka,“ zavzpomínal Vondraš.

„Celý objekt jsme koupili za půl milionu a stejnou částku jsme zatím vrazili i do oprav. Skutečně nevím, jestli mám na domě dál dělat, nebo rekonstrukci svěřit odborníkům,“ doplnil.

Vondraš mluví o začarovaném kruhu. Pokud by měl dostatek peněz, nemusel by o stavbě dlouze přemýšlet. Takhle však musí počítat každou korunu. „Když si to vezmete, tak jsem koupelnu obkládal celou zimu. Zedník by to ale zvládl za víkend. Peníze jsem ušetřil. Pokud bych ale místo galejí v koupelně normálně podnikal, tak bych vydělal mnohem více prostředků, než by si řekl ten řemeslník,“ vysvětlil mladý stavitel. „Od příště si už raději budu hledět toho, co umím a stavbu přenechám jiným. Máknul jsem si opravdu hodně. Dokonce jsem dost zhubl,“ zažertoval Vondraš.

Podle něj ve stavebnictví funguje jednoduchá rovnice. Firmy prý chtějí za vše dvojnásobek. „Když si udělám fasádu sám, tak za ni dám dvě stě tisíc korun. Když se toho ujme někdo jiný, tak bude chtít celkem čtyři sta tisíc,“ prohlásil. „Tak to chodí. Potvrdilo mi to už spousta lidí,“ dodal.