Většina škol na Sokolovsku dnes zůstala kvůli plánované stávce učitelů zavřená. Rodiče dětí především z prvního stupně si tak museli vzít dovolenou, zajistit si náhradní hlídání či si odvést děti s sebou do práce. Zavřené většinou zůstaly i družiny a jídelny.


„Náhradní program dětem nezajišťujeme. Ve škole dnes zůstalo na velký počet dětí málo kantorů,“ potvrdila zástupkyně ředitele sokolovské základní školy v ulici Boženy Němcové Adéla Kailová.


Podle ředitele hornoslavkovské základní školy Karla Bernarda by zajištění náhradního programu pro děti nemělo ten pravý efekt stávky. „Již mnohokrát, kdy učitelé stávkovali, jsme toto zajistili. Tentokrát je ale škola absolutně uzavřena. Fungovat bude jen jídelna,“ řekl ředitel. Podle něj byli rodiče o stávkování učitelů včas informováni.


Také v Základní škole v Rokycanově ulici v Sokolově nikdo ve škole nebude. „Je na rodičích, aby si hlídání pro děti zajistili,“ poznamenala zástupkyně ředitele Světlana Sojková.


Náhradní program pro děti, které mají dnes volno, nezajišťují ani domy dětí a mládeže. „Nedomlouvali jsme se o ničem s odborem školství. Do Domu dětí a mládeže v Sokolově mohou děti přijít klasicky v odpoledních hodinách,“ řekla ředitelka střediska Iva Ondrejková. „I u nás bude klub otevřený až odpoledne,“ připojuje se ředitelka hornoslavkovského domu dětí a mládeže Hana Trnavská.


Jedna z mála škol, která rodičům poskytla hlídání pro děti, je loketská základní škola. „Protože se do stávky zapojily i obě učitelky školní družiny, zajistili jsme náhradní družinu. Je to pro rodiče, kteří z nějakých důvodů nemohou svým dětem hlídání zajistit,“ vysvětluje ředitelka školy Gerta Míková s tím, že družina je k dispozici jen dětem z loketské školy.


Pro řadu rodin je dnešní stávka učitelů problém. Děti totiž doma nemá kdo hlídat. „Já i manžel musíme do práce a babička je daleko. Dítě máme ve druhé třídě, takže ho nemůžeme nechat doma samotné. Vůbec netuším, jak to vyřešit. A pochybuji, že by mi šéf dovolil vzít si syna do práce. Zkoušíme, zda bychom si já nebo muž nemohli vzít den volna. Kvůli stávce máme opravdu hodně problémů, takže doufám, že se už nebude opakovat. A vím i o dalších rodinách, kde nemají kam dát své děti,“ vzkazuje rozzlobená maminka Karolína ze Sokolova.