„Stávka se nejvíce dotkla rodičů. Jestli i zákonodárců, o tom pochybuji,” řekla matka, jejíž dcera navštěvuje v Chodově první třídu. Kantoři prý nalepili prvňákům do žákovské knížky cedulku s tím, že následující den nebude první hodina. „Jsou to prvňáci, doma nic neřekli, znáte to,” pokračuje matka.

Zprávu objevila v osm večer a doslova ji rozpálil fakt, že nebude mít k dispozici ani družinu. „Ano, připojili jsme se s vědomím paní ředitelky ke stávce od 5.30 do 8 hodin,” řekla Stanislava Kubíková ze školní družiny.

Pro matku tak začal kolotoč telefonátů a vyřizování dovolené na druhý den. „Bylo nás takových rodičů v práci více, takže to byl chaos a zmatek,” dodala rozčilená matka.

Někde to však neměli učitelé tak jednoduché. „Mám první hodinu volnou, ale moje kamarádka ne. Můj kantor totiž stávkuje, zatímco jiný ne,” říká studentka Nikola ze Střední živnostenské školy v Sokolově. Někteří zaměstnanci školy mluví o srážce z platu v případě účasti ve stávce. Vedení školy to odmítá. „Já sama to ještě nemám vyřešené,” reagovala na dotaz o srážkách z platu svých zaměstnanců ředitelka Hana Jandíková.

Jak upřesnila, na stávku mají kantoři právo, a neví prý, jak kantoři přišli na to, že jim bude krácena mzda. „To se musíte zeptat jich, není to pravda,” ukončila po chvíli hovor Jandíková.

A proč vlastně stávka? Ministerstvo práce a sociálních věcí se souhlasem ministra školství neakceptovalo požadavek odborářů, aby nadále byli pedagogičtí pracovníci odměňováni podle délky praxe. Tímto krokem prý ministr školství přenesl zodpovědnost za úroveň odměňování pedagogických pracovníků na ředitele škol. „Případný nedostatek peněz pro zajištění tarifních platů na jednotlivých školách a školských zařízeních při zrušení nároku na platový tarif vzhledem k délce praxe povede k nutnosti zařadit pedagogické pracovníky včetně vedoucích pracovníků do nižšího platového stupně, než byli doposud,” říká jeden z kantorů. Jak upřesnil, může tím dojít i ke snížení platů, oproti slibovanému navýšení.