"Přesto jsme se ke stávce připojili a to zejména proto, že nadále není možné ignorovat lži a nesplněné sliby politiků," řekla za stávkující výbor učitelka Lenka Winkelhöferová ze SŠ, ZŠ a MŠ Kraslice v Havlíčkově ulici.

Stávky se podle ředitele zúčastnila většina pedagogů. "Učitelé se mezi sebou dohodli a poté mi sdělili výsledek svých jednání. Já jsem se podle toho zařídil dál. Mám tím na mysli výuku, sdělení rodičům o stávce a další organizační věci. Mateřská škola, jídelna a družina normálně fungují. O nejmenší děti základní školy je postaráno právě v družině. Stávku podporuji i já ačkoliv mám výhrady k organizaci ze strany Českomoravského odborového stavu," řekl ředitel školy Zdeněk Pečenka. I podle něj je ponižující neustálé obelhávání, licitování a sliby politiků.

Učitelé vyrazili s transparenty ze školy na kraslické náměstí, kde přečetli své prohlášení.

Někteří z kolemjdoucích se zastavili a poslouchali. "Myslím, že učitelům přidávají každý rok, ale nevím zda se to dostane k nim samotným nebo jsou peníze rozptýlené jak sami říkají," komentoval proslov jeden z přítomných důchodců.

Učitelé dávali najevo, že nejde jen o peníze. Vadí jim časově nároční administrativa. Chtějí učit ne papírovat. "Obrovský nápor na učitele přinesla špatně nastavená inkluze, která je stále ve fázi pokus- omyl a další. Takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho," dodala Winkelhöferová.

Někteří z rodičů si museli přizpůsobit pracovní den. "Ráno jsme hlídal děti já, protože mám odpolední směnu. Poté musela přijít manželka dřív ze zaměstnání, takže určité komplikace tu byly," říká jeden z rodičů dvou školáků Martin Blanický.

Nejstarší škola ve městě bude mít své hřiště
Nejstarší škola ve městě bude mít své hřiště