Desítky projektů za stovky milionů korun a na všechny dorazila požadovaná dotace. Nějak tak by se dala shrnout doba, kdy Sokolov žádal o dotace z operačního programu ROP Severozápad. Ty časy ale skončily a nové žádosti o velké dotace bude v novém programu podle vedení radnice těžké získat.

„Když si přečtete jednotlivé výzvy a operační programy, tak je jasné, že to, co z ROP bez problémů šlo, tady narážíme. Mluvím zejména o spuštěném operačním programu IROP a Ministerstvu kultury," říká místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Podle něj je pravděpodobnost, že by si město takzvaně sáhlo na větší dotaci, minimální, prakticky žádná. Jde o velmi tvrdé podmínky.

„Možná že se situace za několik let změní a podmínky budou přijatelnější," doufá Jakobec. „Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo před měsícem první dvě výzvy k předkládání projektů v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP). Týkají se zvýšení regionální mobility, konkrétně rekonstrukcí, modernizací a výstavby silnic II. a III. třídy a pořizování územních plánů u obcí s rozšířenou působností," konstatovala Veronika Vároši z tamního oddělení komunikace.

„Do konce roku plánujeme v rámci IROP vyhlásit celkem 19 výzev v různých oblastech v celkové hodnotě více jak 37 miliard korun," upřesnila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Sokolov z předchozího operačního programu vytáhl z dotací přes 300 milionů korun. Jde například o revitalizaci různých sportovišť na Baníku, Bohemii a v Areálu zdraví, rekonstrukce hřišť u vybraných základních škol a výstavbu zcela nové lezecké stěny a singltrekového areálu pro cyklisty. Dále rekonstrukce městského koupaliště, několika mostů či jedné křižovatky na území města. Následuje také revitalizace Mánesovy ulice a výstavba parkovacích stání. Nechyběla ani rekonstrukce mostu přes Lobezský potok u 3. základní školy a také vybudování archivu a stavební úpravy sokolovské radnice. Ten současný archiv je již nevyhovující.