Během posledních šesti let sloužil hasič Josef Novotný dvakrát přímo na Štědrý den. Tento rok to bude potřetí. Doufá, že letošní služba bude klidnější než ty předchozí. Přeje to jak kolegům, tak i ostatním lidem.

Hasiči slouží čtyřiadvacetihodinové směny a poté mají dva dny volno. Pak opět směna a tak stále dokola. „Dvakrát na moji směnu prostě vyšla šichta na Štědrý den a jednou jsem si ji vzal za kolegu. Narodilo se mu dítě, tak s ním chtěl strávit štědrovečerní večer," říká Novotný. On sám je prozatím svobodný a bezdětný. Má však přítelkyni. Co ona na to?
„Je to v pohodě. Přítelkyně jede za svojí mámou a štědrovečerní atmosféru si užije tam," prozradil. Sám je zvědav, co na něj a jeho kolegy letos čeká. Dvě předchozí služby měl totiž se svými kolegy napilno.

„Při první šichtě na Štědrý den jsme jezdili na popadané stromy. Bylo toho tehdy docela dost. Při druhé jsme zase vyjížděli k dopravní nehodě. V proslulé nebezpečné zatáčce kousek za Kraslicemi měla nehodu mladá řidička. Naštěstí se jí nic vážného nestalo, ale v autě to vypadalo hrozně. Bylo totiž plné rozházených dárků včetně televize, které žena vezla," vzpomíná Novotný.

Letos si proto přeje klidné prožití směny. A jak bude šichta u hasičů probíhat? V Kraslicích budou připraveni na výjezd čtyři. V případě signálu musejí vyrazit do dvou minut. Ve společenské místnosti neopomněli ozdobit i malý vánoční stromek. Také přinesou ochutnat kolegům vánoční pochoutky, jako je bramborový salát či cukroví a mnoho dalších. I to je jeden z důvodů, proč si přejí klidnou šichtu.

„Není zrovna nejlepší s plným žaludkem, který k Vánocům patří, vyrážet k zásahu," směje se Novotný.