Založení fondu bylo vyvrcholením dobrovolnické činnosti Petry Šetele z Březové. Ta po narození své dcery Štěpánky, po níž fond pojmenovala, začala podnikat různé akce, šila ponožkáče, pořádala sbírky, kreslila obrázky. A získané peníze pomáhaly tam, kde to bylo potřeba.

„Dělám vlastně pořád to samé, s tím rozdílem, že teď už legálně,“ říká. Fondů, které pomáhají financovat léčbu nebo přispívají například na pomůcky, je podle jejích slov dost. „Myslela jsem, že by bylo fajn jít jinou cestou. Že budeme plnit sny a přání dětí a jejich rodičů, pomáhat jim v jejich seberealizaci. Jsme fondem, který se rozhodl podporovat zdravotně, sociálně či finančně znevýhodněné děti v jejich snech. Chceme, aby všechny děti měly stejné možnosti a mohly si prožít přesně to, co si přejí,“ popsala cíl fondu. V praxi to bude vypadat tak, že zájemce vyplní žádost, která je ke stažení na stránkách fondu.

Ta pak bude posouzena, a pokud ji vyberou, fond splní přání žadatele. „Nechceme dávat vyloženě peníze na ruku, spíš realizovat tu věc konkrétně, abychom se vyhnuly tomu, že se budou prostředky zneužívat,“ vysvětlila. Se správou fondu pomáhají Petře další dvě maminky. Dagmar Spáčalová se stará o finance a Andrea Kadlecová má na starost právní stránku.
Historicky první sbírka Nadačního fondu Štěpánka je pro čtyřletou Elišku.

„Narodila se podle lékařů zcela zdravá. Ve dvou měsících však začaly epileptické záchvaty, kterých se i přes nasazenou medikaci nepodařilo zbavit. Poté přišly další zdravotní komplikace a Elišce bylo diagnostikováno vzácné neléčitelné onemocnění CDKL5 – atypický Rettův syndrom,“ představila Petra holčičku, které by chtěl fond splnit její přání. Rodina věnuje Elišce veškerý čas a finance. Na relaxaci a odpočinek nezbývá nejen čas, ale hlavně peníze.

„Eliška zbožňuje zvířátka, přírodu, proto bychom rádi zařídili rodinný výlet, odpočinek, pár zážitků a hlavně dali rodině prostor sami na sebe,“ přiblížila první přání. „Co a kam rodinu odešleme, je na lidech a cílové částce, která se vybere,“ doplnila.

Patrony nadačního fondu jsou fotograf Petr Gebauer a fotbalista Petr Jiráček.

Nadační fond Štěpánka
kontakty a informace

www.nfstepanka.cz
facebook.com/nfstepanka
+420 777 930 391
nfstepanka@centrum.cz
č.ú. 5170109319/0800