O dalších patnáct kilometrů se má letos rozšířit páteřní cyklostezka Karlovarským krajem kolem řeky Ohře. Nová cesta vzniká mezi Sokolovem a Kynšperkem nad Ohří. „Úsek měl být hotový už v dubnu, ale z důvodu zpoždění stavby v úseku Kynšperk – Dasnice se přesouvá termín otevření až na podzim. Oficiální otevření ale bude pravděpodobně až na jaře příštího roku,“ uvedl náměstek hejtmana Petr Navrátil.

Dasnice jsou stavbou nadšené. Očekávají totiž větší příliv turistů. „Určitě to bude pro nás přínosem,“ reagoval místostarosta Dasnic Zdeněk Svůra. „Ačkoli ještě cesta není hotová, už se na ní cyklisté objevují. Pohodlně se dá jet ze Sokolova až do Dasnic k chatám. Dál na Kynšperk jsou pak ještě díry a kameny. Lidé jsou ale zvědaví, tak zkoušejí, jak to tam vypadá,“ doplnil Svůra.

Na páteřní cyklostezce se už letos začnou stavět další úseky v Sokolově, kolem Lokte, mezi Královským Poříčím a Sokolovem a hlavně trasa Kynšperk - Cheb. „Na tyto úseky půjde celkem 140 milionů korun z Regionálního operačního programu,“ upřesnil Petr Navrátil. Současně se buduje cyklostezka z Chebu na Waldsassen, která je zase financována z přeshraničního programu Cíl 3.

Cyklostezky využívají i in-line bruslaři. Pro ně ale v kraji vznikají i speciální okruhy. Nejprve to byla dráha na karlovarském koupališti Rolava. Letos pak byla v lokalitě Boden otevřena i bruslařská osmička okolo jezer Boden u Habartova. Od té doby na dráhu míří lidé z celého regionu.
„Jezdím tady celkem pravidelně. Je tu pěkné prostředí,“ řekl Radek ze Sokolova. „Stejně jako při oficiálním otevření dráhy, tak i na závěr sezóny bychom chtěli na Bodenu uspořádat závod pro bruslařskou veřejnost. Termín ještě není stanovený, ale mohlo by to být někdy na podzim,“ prohlásil předseda komise pro sport a kulturu v Habartově Aleš Plevka.

Kvalitnější jsou také služby pro cykloturisty, přibývají půjčovny. V seznamu certifikovaných turistických služeb s názvem Cyklisté vítáni je z kraje už 16 ubytovacích a stravovacích zařízení, která poskytují služby i pro cyklisty. „Díky poměrně velkému množství penzionů v kraji také není problém sehnat pro cyklisty i vhodné ubytování,“ sdělila mluvčí Karlovarského kraje Andrea Bocková.