Tato koalice vznikla na karlovarském magistrátu, kde vítězná KOA vede město s ANO a Karlovaráky. „Nemám důvod si stěžovat. Diskuze vedeme na věcné úrovni a rozpory řešíme pragmaticky. Sjednotit názory musíme například na fungování staré vodárny, na budoucnost dolního nádraží nebo na areál pro seniory," uvedl znovuzvolený primátor Petr Kulhánek (KOA). Právě KOA musela své partnery seznámit i s kauzami, které město vede s podnikateli kvůli podhodnocenému prodeji majetku. „Vysvětlujeme a ladíme další postup," podotkl primátor. O co je ale spokojenější koalice, o to je kritičtější opozice. Ta jí vyčítá například smír v soudních sporech, s tím nesouhlasí hnutí O co jim jde?!, ALTERNATIVA zase to, že má málo zástupců v komisích a výborech. A své zástupce stáhla. V Sokolově vede město koalice ČSSD, ANO a ODS, a dokonce s ní nemá problém ani opozice. „Za sebe mohu říct, že naše spolupráce s koaličními partnery funguje. Pokud bych spolupráci měla oznámkovat jako ve škole, dám jí jedničku," uvedla místostarostka Renata Oulehlová (ANO).

I když jsou podle ní věci, kde se koalice neshodne a partneři mají odlišné názory, vždy se chtějí dohodnout v klidu a ku prospěchu věci. Hnutí tvoří spolu s ČSSD většinu v devítičlenné radě města.

Opozice k tomu dodává: „Jako zástupce opozice musím přiznat, že jsem s názory koalice neměl doposud problém. Návrhy, které v radě města podává koalice a poté je projednáváme, mají smysl. V komunální politice si nehrajeme na to, kdo z jaké strany je," řekl Vladimír Zima (KSČM).

Na ostrovské radnici se zásadní změny nestaly. Stejně jako v minulém volebním období zde vládne ČSSD a TOP 09, s podporou KSČM. „V tomto pro nás opravdu žádná větší změna nenastala. Ale letos se snažíme více zapojit všechny zastupitele v rámci pracovních zastupitelstev. Zrovna včera jsme řešili problém s firmou Oxes a v minulosti jsme se takto sešli v rámci hazardu ve městě," řekl starosta Ostrova Pavel Čekan (ČSSD). Ten si pochvaluje hospodářský výsledek města za minulý rok ve výši 38 milionů korun. „Daří se nám také čerpat evropské dotace. Nyní nás čeká řada větších oprav ve městě, které potrvají až do podzimu. Doufám, že lidé vydrží tuto dobu nepohodlí, která se jim odmění novým komfortem, který rekonstrukce přinesou," dodal Čekan.

Pracovní schůzky celého zastupitelstva kvituje i opoziční zastupitel Jan Bureš (ODS). „Je to dobrý nápad. Ale krom toho se vedení města staví k opozici stejně jako v minulých letech. Každý náš návrh smetou ze stolu. Dále jsme chtěli do kontrolního výboru Petra Šindeláře (ODS), místo toho je tam nezkušený zastupitel z KSČM," komentoval situaci Bureš s tím, že pokračuje trend z minulých let, kdy se vedení města snaží vše utratit. „Pouští se také do všech možností o dotace. Některé však zbytečně zatěžují náš rozpočet. Vše je však na bedrech ČSSD, která má v pětičlenné radě města čtyři radní. Je to jejich odpovědnost," dodal Bureš na závěr.

Za pár dní uplyne doba hájení i pro nové chebské zastupitelstvo. „Koalice v Chebu je poměrně široká co do počtu členů. Co se týká programových priorit, tam jsme měli od začátku velkou shodu," řekl chebský sociálně-demokratický starosta Petr Navrátil. „Po sto dnech mohu říci, že jsme si i lidsky velice dobře sedli a doplňujeme se ve zkušenostech i schopnostech. Koalici tvoří dobrý tým," konstatoval. A co se za prvních 100 dní povedlo? „Hlavně plynule navázat na činnost předchozího vedení a pokračovat v započaté práci předchozího vedení. To považuji za dobrý vklad, a že tedy nedošlo k ‚revoluční' změně ve směřování města Chebu," uvedl chebský místostarosta za KSČM Pavel Hojda. Chebská opozice ale vše tak růžově nevidí. „KSČM je ve vedení města v Chebu novinkou. Nelíbí se mi to, ale i o tom je demokracie," sdělil Václav Jakl, zastupitel za Svobodné. „Pan starosta Navrátil po svém zvolení prohlásil, že bychom měli začít odstraňovat příkopy, které vznikly v průběhu povolebních vyjednávání. Velký problém vidím v tom, že pan starosta místo toho další příkopy sám hloubí. Ať už je to naprosto diskriminační klíč vůči malým stranám k obsazení komisí rady a výborů zastupitelstva nebo personální obměny v městských společnostech a institucích. Podle mě ne příliš šťastné vykročení do nového volebního období," dodal.