Do roku 2010 by měla Česká republika v rámci Evropské unie plnit smluvené standardy týkající se vodovodů a kanalizací. Pro Kynšperk nad Ohří, který spadá mezi samosprávy v rozmezí dvou až deseti tisíc obyvatel, to znamená, že musí mít vlastní čistění odpadní vody a kanalizaci pro minimálně 85 procent svého území. „V případě Dolních Pochlovic je to okolo 10 a 12 procent z celého Kynšperka. Takže to znamená, že by město za nesplnění přístupových podmínek být sankcionováno nemuselo,“ poznamenal manažer technického útvaru Vodohospodářské společnosti Sokolov (VOSS) Petr Pösinger.

"Je to prostě tak, že spousta měst a obcí je nyní před problémem – kanalizaci potřebujeme, musíme ji udělat, ale za jakých podmínek,“ doplnil Pösinger. Podle něj současný stav v Kynšperku vyhovuje legislativním podmínkám. „Likvidace odpadních vod dle stávajících zákonů je v pořádku. A to i co se týká přijetí nových evropských zákonů po roce 2010. Také ty momentálně splňuje. Jeví se tu ale problém do roku 2022, kdy je tady potřeba splnit určité standardy kvality vody v řekách. S napojením obyvatel Dolních Pochlovic je tedy nutné intenzifikovat stávající čistírnu odpadních vod v Kynšperku. Dále je tady potřeba vybudovat sběrné stoky a čerpací stanice,“ uvedl manažer.

„Určitě všichni chceme, aby v řekách tekla čistá voda, takže je to závazek všech. To vlastně souvisí i s regionální solidaritou, protože řeka vždycky, lidově řečeno, teče odněkud někam,“ poznamenal ředitel VOSSu Zdeněk Krček.
VOSS dnes provozuje 28 čistíren odpadních vod – mezi ně spadá i kynšperská. Přestože patří mezi ty větší, nemá kalovou koncovku. Veškeré kaly tudíž společnost musí odvážet na dolikvidování do sokolovské čistírny odpadních vod.