A podle názoru Stanislava Křečka, který je zástupcem ombudsmanky, ho tento soud patrně zruší. Stát podle něj neví, jak řešit podobné situace, které nahrávají takzvaným obchodníkům s chudobou. Jedno opatření stíhá druhé, aby je vzápětí Ústavní soud rušil. Obchodníci s chudobou jsou však mnohde jediní, kdo dá sociálně slabým a problémovým rodinám bydlení. A co neziskové organizace?

„Situaci nechce nikdo řešit a mnohdy o ní ani slyšet. Pak jsme svědky například nárůstu extremismu. Nechávat vše jen na obcích je nesmysl. Je zde přece celá řada neziskových organizací. Musíme se ptát, co za ta léta udělaly, kde jsou výsledky? Stát neřeší příčinu. Neví si rady a řeší to zvyšováním sociálních dávek. Ano, lidem, kteří je potřebují, se musí pomoci. Bohužel se vyplácí i těm, kteří toho zneužívají,“ říká Křeček.

Podle informací zástupce ombudsmanky působí v České republice na 180 tisíc organizací v neziskovém sektoru. Slušní lidé si podle vedení obcí zažívají při soužití s problémovými rodinami doslova peklo. Nedávno mrzli nájemníci jednoho ze sokolovských domů v noci venku a čekali na příjezd policie. V domě mezitím gradovala bitka jedné z nepřizpůsobivých rodin takovým způsobem, že se lidé báli o své zdraví či životy a raději vyběhli ven. A jak zdůrazňuje Stanislav Křeček, lidská práva máme všichni, nejen někdo. „Bohužel jsme svědky nevymahatelnosti práva. Pokud si nepřizpůsobiví budou jisti, že jejich chování neskončí sankcí, nic je nedonutí změnit styl života. Nelze však ustupovat stále. Musíme nazývat věci pravými jmény,“ říká starosta Sokolova Jan Picka.

Opatření obecné povahy, které Sokolov zavedl jako první v republice, umožňuje městům neposílat do problémových lokalit doplatek na bydlení. Pokud opatření obecné povahy soud zruší, budou obce a města jen přihlížet tomu, jak se k nim stěhují další desítky a leckde i stovky takzvaných sociálně nepřizpůsobivých lidí. „Tento nástroj je jediný funkční, který nám pomohl rozvázat ruce,“ říká místostarostka Sokolova Renata Oulehlová. Další nápor lidí, kteří k nám přicházejí bez jakékoliv vazby na region a hlavně bez chuti pracovat, už není možné zvládnout,“ dodala. V Sokolově například chodí terénní pracovník každý týden do ubytovny Alfa. Snaží se lidem pomoci s bydlením či prací. „Za dva měsíce jej nikdo nekontaktoval,“ konstatovala Oulehlová.