„Work campy jsme plánovali vždy začátkem roku v lednu. Letos to bohužel kvůli celosvětové pandemii nešlo. Lidé pomáhají stále, ale jde o nárazové akce. Ozvou se turisté, školní kolektivy a pár dalších dobrovolníků,“ říká kastelán.

Díky hradu a dění kolem něj přijíždělo na Sokolovsko nejen mnoho odborníků, ale také několik set mladých, pracovitých a inteligentních lidí z více než 76 zemí světa. Nachystáno vždy bylo mnoho desítek akcí pro děti, enviromentálních či sociálních projektů.

„Vznikl sociální podnik, mezinárodní akademie a také stavební huť, která úspěšně obnovuje a stabilizuje památky po celém kraji. Hrad postupně stabilizujeme, dokumentujeme a obnovujeme,“ shrnuje Bedřich Loos.

Letos je v plánu zajištění barokního schodiště. Provizorní střechy pak dobrovolníci dokončí nad celým hlavním palácem, severním křídlem, barokním schodištěm i klasicistním křídlem. V prostoru černé kuchyně obnoví hřebínkovou klenbu. Restaurátorské práce poběží na několika místech. Mezi nimi bude i krásný renesanční portál, kde si mohou restaurátoři představovat, kdo pod ním v minulosti prošel. Až se vše vrátí k normálu, mohou opět přijet lidé z celého světa.