Zvýšenou vlnu zájmu o očkování proti klíšťové encefalitidě zaznamenali v těchto dnech ve svých ordinacích pediatři. Rodiče jim vodí děti, aby je před nadcházejícím létem naočkovali proti zákeřné nemoci. „O očkování je v tomto období větší zájem," potvrdil dětský lékař Ondřej Farka.
Podle něj zájem o vakcínu s železnou pravidelností stoupá poté, co se v médiích objeví informace o prvních případech nakažení či přímo o úmrtí.
Lékař očkování doporučuje. „Příhodná doba je kolem šestého sedmého roku, kdy dítě začíná jezdit samostatně na tábory a do přírody. Do té doby jej kontrolují a prohlížejí rodiče," uvedl lékař.

Pro aktivitu klíšťat je teď ideální doba. Alespoň to tvrdí dlouholetý pozorovatel počasí pro plzeňský hydrometeorologický ústav Rudolf Kovařík.
„Jejich období je od dubna do října. Aktuální počasí je přesně pro ně, je vlhko a slunce, které nemají ráda, nepálí," řekl Kovařík.
„Jsou především na okrajích vegetace. To, že se spouští z korun stromů a skáčou, je spíše mýtus. Vyhovuje jim travnatý porost do 80 centimetrů výšky, nejraději jsou ovšem při zemi," upozorňuje pozorovatel s tím, že na západě Čech v tuto dobu nejsou infikovaná klíšťata přemnožena.
Nejlepší prevencí je podle něj dobře posekaný trávník, používání odpuzujících prostředků a oblečení s dlouhým rukávem. „Klíšťatům nevadí ani mráz, mají systém jako mouchy, a přežijí ho. Stejně tak ranní mrazíky. Pokud je ráno minus tři a odpoledne 15 stupňů, klíšťata vylézají," varuje Kovařík.

Řada zdravotních pojišťoven vakcínu proti klíšťové encefalitidě částečně hradí.
„Loni jsem toho využila a nechala jsem očkovat obě naše děti. Část peněz mi pak pojišťovna zpětně proplatila. U jednoho dítěte nás to přišlo asi na 1000 korun," řekla Jiřina Kusá z Karlových Varů.
Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány.
V některých případech zanechává nemoc trvalé následky. Odborníci se proto shodují, že lidé žijící v rizikových oblastech by se měli nechat očkovat.