I když se situace s úmrtím z metylalkoholu v lahvích týká zejména východu naší republiky, někteří lidé z Karlovarska neskrývají své obavy z dopadu, který to přinese i pro náš region. Týká se to zejména svateb nebo stánkových prodejců na poutích či jarmarcích.

„Můj syn se bude teď za nedlouho ženit a na svatbu jsme tak objednali i několik lahví tvrdého alkoholu. Vzhledem k událostem, které v minulých dnech nastaly, teď nevíme co s tím. Zdali ho máme všechen vylít a nebo riskovat zdraví či dokonce životy svatebčanů. Jsem zvědavá, kdy tento začarovaný kruh skončí a vše bude zase ve starých kolejích," uvedla Ivana Krásová z Karlových Varů.

Podobné obavy má mnoho lidí po městech České republiky.

Poklesu tržeb se obávají i stánkový prodejci, kteří na nerůznějších poutích a slavnostech také prodávají rozlévaný alkohol. „Snažíme se objíždět co nejvíce slavností po celé České republice. Na slavnosti vždy jezdíme se stánkem s jídlem. K mastným klobásám, steakům či langošům vždy nedomyslitelně patří pivo a na trávení i nějaký ten panák lihoviny. Obávám se toho, že zisky z prodeje tvrdého alkoholu, a možná i alkoholu vůbec značně klesnou, a to nejen u nás, ale i třeba u stánků s domácím alkoholem, jako je například medovina nebo nějaký druh slabší pálenky. Lidé budou skeptičtí i přesto, že se jedná o domácí produkt. Uvidí se, jak vše bude, ale jakožto prodejce mám z toho všeho veliké obavy," doplnil jeden z trhovců Petr Löschmit, který je i pravidelným prodejcem i na poutích a slavnostech na Karlovarsku.

Celý případ kolem metylalkoholových otrav zaměstnává policii, záchranou službu, hygieniky i inspektory z České obchodní inspekce. Lidé by se tak měli pití některých druhů lihovin vyhnout úplně a nebo, pokud vážně chtějí, si je dopřávat pouze v ověřených podnicích.

„Vždy jsem si moc užívala všelijaké poutě a slavnosti. Baví mě tam jíst, nakupovat a pít. Například příští víkend chceme s přítelem zavítat na slavnosti do Bochova, ale jestliže se situace s alkoholem nevyřeší, obávám se, že asi nebudu mít moc chuť pít. Nějaké to pivo a možná i víno si dám, ale v hlavě mi bude pořád tkvít ta myšlenka se všemi lidmi, které metylakohol smetl. Dokud nebude vše řádně vysvětleno a objasněno, budu asi hodně opatrná co a kde si budu dávat," popsala své obavy další z Karovaraček Libuše Lautnerová.