Univerzální řešení neexistuje. Pokusy o nápravu se zatím ukazují jako neúčinné. Nízká nezaměstnanost v Karlovarském kraji dramaticky mění situaci na trhu práce, a tak soukromý sektor míří rovněž na současné i potenciální strážníky. Jsou ale i výjimky, například Chodov.

V Karlových Varech má vedení městské policie s deficitem zaměstnanců dlouhodobé starosti. Trvalý podstav strážníků reflektují vysoká čísla přesčasových hodin. Neutěšenou situaci se velitel městské policie snaží řešit dlouho, ale zatím bez větších úspěchů. „Pro svůj personál se snažím vyjednat nejlepší možné pracovní podmínky a případné benefity. Navýšili jsme mzdy, kýžený efekt se však prozatím nedostavil. V současné chvíli postrádáme 15 strážníků z celkového počtu 74,“ konstatoval Marcel Vlasák, velitel Městské policie Karlovy Vary.

Oproti tomu situace s deficitem strážníků pro město Ostrov není nikterak špatná. „Aktuálně postrádáme ve sboru jednoho strážníka, přičemž v průběhu letošního roku by měl další odejít do penze. Nově příchozím posilám nabízíme náborový příspěvek ve výši 50 000 korun, městský byt a od nového roku potom také rizikové příplatky,“ uvedl Ladislav Martínek, velitel Městské policie Ostrov. Ostrovský sbor je složen z patnácti strážníků a čtyř asistentů. Plnému stavu tak schází nyní dvacetina.

Podobně je na tom i městská policie v Chodově na Sokolovsku. Po dlouhých letech hlásí plný stav, tedy 18 strážníků a dva asistenti prevence kriminality, což velitel Ladislav Staněk považuje za malý zázrak vzhledem k velké konkurenci a možnosti práce v nedalekém Německu.

„Je to o diplomatickém jednání, o tom, co můžeme nabídnout. Nešli jsme ale cestou náborových příspěvků,“ přiblížil velitel způsob, jak získával nové zájemce. Dodal, že chodovští strážníci využívají řadu benefitů například v podobě posilovny či příspěvků na dovolenou.

Úplně jinou cestou se rozhodli jít v Bukovanech na Sokolovsku. Obecní policie se tu neosvědčila, tak si obec najala firmu Aton Security a výsledky se už dostavily. Hlídky jsou v ulicích každý den zhruba dvanáct hodin. „Zatím to má smysl. Snažíme se, aby si k nim lidé získali důvěru a věděli, že když budou mít problém, můžou za nimi přijít,“ uvedl starosta Bukovan Miroslav Stropek. Security jsou prodlouženou rukou bukovanských úředníků a současně úzce spolupracují i s obvodním oddělením policie v Habartově.

Kritický nedostatek městských strážníků řeší už řadu let v Chebu. Aktuálně ve městě chybí celkem devět strážníků a nabírání nových zájemců jde velmi pomalu. Proto se město Cheb rozhodlo zavést pro nové strážníky náborový příspěvek ve výši 70 tisíc korun. Noví strážníci ho získají po uplynutí tříměsíční lhůty. Příspěvek zaměstnanci zůstane, pokud řady strážníků bude doplňovat po dobu minimálně čtyř let. Kdyby chtěl odejít dříve, bude muset adekvátní část vrátit.
„Strážníků máme málo a všímají si toho i občané našeho města,“ sdělil chebský starosta Zdeněk Hrkal.

„Městské policii Cheb se totiž nedaří nabírat nové zaměstnance tak, jak by si představovala. Někteří uchazeči neprojdou výběrovým řízením, nebo je odradí nízké platy. Proto jsme se rozhodli novým zájemcům vyplácet náborový příspěvek, abychom zatraktivnili nábor pro obsazení volných pracovních míst u městské policie a zároveň si nové zaměstnance smluvně zavázali na dobu čtyř let,“ konstatoval starosta.

V současné době je v pracovním poměru u Městské policie Cheb 25 strážníků. Do plného stavu jich ještě devět schází, celkem jich tak má být 34.

Umělecké výtvory Milana Knížáka vystavené v karlovarské Galerii umění
To dětské porno odstraňte, chce po galerii Ruska

(cas, žip, bur)