Místo hlídá už nespočet kamer městských i drážních, ochranka i městská policie. Nově se napojí kamery SŽDC na městský kamerový systém. Navíc se posílí o jednoho člena ochranka, budou tedy sloužit dva. A podchod vedoucí do čtvrti Šenvert bude svítit nonstop, nikoliv jen v době příjezdu a odjezdu vlaků. Opakovat by se už neměla ani situace, kdy jeden z členů agentury, která nádraží hlídá, prodával zájemcům drogy.

"V reakci na četné stížnosti ohledně bezpečnosti v okolí hlavního vlakového nádraží v Sokolově, se konalo již druhé jednání zástupců města se Správou železnic za přítomnosti zástupců městské i státní policie a také bezpečnostní agentury, která nádraží střeží. Diskuze se týkala několika klíčových opatření, která mají přispět ke zlepšení celkové situace v oblasti," potvrdil mluvčí sokolovské radnice Michal Švarc.

ZŠ Rokycanova Sokolov, deváťáci
Žáci ze ZŠ Rokycanova Sokolov drtí u přijímaček konkurenci. Deník ví proč

Výsledkem jednání je napojení kamerového systému na vlakovém nádraží na operační středisko městské policie. Toto opatření umožní lepší monitorování a rychlejší reakci na případné incidenty. Kromě toho bezpečnostní agentura rozšíří své služby. Nově budou její pracovníci přítomni na nádraží od příjezdu prvního ranního vlaku až do odjezdu posledního večerního spoje. Od března také dojde k personálnímu posílení ostrahy. Po dobu denní směny bude nádraží střežit dvojčlenná hlídka.

"Dalším důležitým bodem dohody je zavedení přímé komunikace mezi bezpečnostní agenturou a policií, což umožní efektivnější sdílení informací v případě narušení veřejného pořádku či jiných událostí. Pro posílení této spolupráce dostanou pracovníci ostrahy k dispozici speciální telefony s tlačítkem pro okamžité spuštění poplachu, který bude přímo propojen s operačním střediskem městské policie," dodal mluvčí.

"Tyto kroky jsou reakcí na veřejnou poptávku po větší bezpečnosti v okolí vlakového nádraží. Zvýšený dohled nad lokalitou v minulosti zavedla městská i státní policie Jsme rádi, že vedení Správy železnic zohlednilo naše požadavky. V minulosti jsme opakovaně kritizovali fungování bezpečnostní agentury. Věřím, že díky nově nastavenému systému se podaří situaci kolem nádraží zlepšit,“ konstatoval starosta Sokolova Petr Kubis.

Policie, ilustrační foto.
Uvěřila podvodníkům, vydávajícím se za pracovníky banky. Přišla o 1,2 milionu

Loni se tam totiž někteří členové agentury změnili z bezpečnostních na pervitinové hlídky. Drogu prodávali přímo tam. Kriminalisté proto v srpnu zadrželi trojici mužů, která přímo na vlakovém nádraží v Sokolově prodávala pervitin. Všichni tři s drogou obchodovali při výkonu svého zaměstnání, když na nádraží pracovali jako ostraha. I proto současná agentura nemá ve městě dobré jméno.

Správa železnic pochybení některých pracovníků uznala.

Kromě bezpečnostních opatření probíhá v okolí nádraží i každodenní úklid. Právě nepořádek se ukázal jako jeden prvků, který přispíval k negativnímu dojmu z prostoru. Problém nastával především o víkendech, kdy se neuklízelo a odpadky z přeplněných košů se pak povalovaly na zemi. Z toho důvodu zavedla sokolovská radnice už loni na podzim systém úklidu od pondělí do neděle.