Bude od letošního července operovat v ulicích příhraničních Kraslic pětice strážníků, či nikoliv? Podle vyhlášky schválené teprve v polovině loňského roku by se tak stát mělo. Už zítra však bude nové zastupitelstvo rozhodovat o zrušení této vyhlášky o zřízení městské policie.

Tento návrh předloží trojice nových zastupitelů ze sdružení SOS Kraslice, které uspělo v komunálních volbách a má v sedmnáctičlenném zastupitelstvu se svými koaličním partnery většinu. Zda však ke zrušení dojde, nelze předjímat. Kromě úplného zrušení je totiž druhou variantou odložení platnosti vyhlášky o rok. A objevit se mohou i další protinávrhy. „My jako předkladatelé budeme pro zrušení vyhlášky. Jsme přesvědčení o tom, že Kraslice městskou policii nepotřebují. Bylo by to jen plýtvání penězi. Ve městě neroste kriminalita a celkově nemá schválená vyhláška koncepci, jak by městská policie fungovala," říká jeden z předkladatelů Zdeněk Bíba. Jednoznačně řekl, že se bude držet volebního programu a společně se svými dvěma kolegy zvedne ruku pro úplné zrušení vyhlášky.

Otázkou je, jak budou hlasovat koaliční partneři, kteří ve volebních programech mají zřízení městské policie. Mluví se tak o tom, že další variantou bude jen pozastavení platnosti vyhlášky o rok. „Během té doby bychom zhodnotili, jak ve městě zafungoval nový kamerový systém, jak se osvědčil a zda pomohl při odhalování například narušování veřejného pořádku," řekl starosta Kraslic Roman Kotilínek (Úsvit).

V Kraslicích se o zřízení městské policie baví už roky. Část zastupitelů měla obavy, že jen pět strážníků v ulicích je málo, a chyběla jim právě koncepce, čím přesně se bude městská policie zabývat. Loni v červnu nakonec dostala vyhláška po řadě diskusí zelenou.

Bývalý místostarosta Kraslic a dnes zastupitel Otakar Mika (Otevřená radnice) je naopak proti, aby vyhláška byla smetena ze stolu. „Uvidíme, jak se zachovají ti, kteří mají ve volebních programech zřízení městské policie a nyní jsou koaličními partnery těch, kteří chtějí městskou policii zase zrušit. Podle mého Kraslice strážníky potřebují. Nicméně dokážu přijmout variantu odložení účinnosti platnosti vyhlášky a počkat, jak se osvědčí posílený kamerový systém, a pak se můžeme ke zřízení městské policie kdykoliv vrátit," řekl Mika.

Jednání zastupitelstva začíná ve čtvrtek v šestnáct hodin.