Vidět na vlastní oči válečnou vřavu. Sledovat vojenské útoky a nechat se polekat ohlušující střelbou z těžkých zbraní. Takovou atmosféru slibují oslavy 65. výročí konce druhé světové války na Sokolovsku. Letošní akce má být skutečně velkolepá. Organizátoři totiž slibují nejen jednu fiktivní bitvu, ale hned dvě. První bude v Sokolově, druhá zase diváky pozve do Krásna. Koho válečná historie zajímá, měl by si na první květnový víkend určitě udělat volno.

„Rádi bychom obyvatelům celého okresu vkusně připomenuli konec druhé světové války. Pevně věřím, že se nám to i podaří,“ sdělil jeden z hlavních organizátorů akce Jiří Převrátil, člen Klubu vojenské historie Elsa Karlovy Vary. Dalším pořadatelem je Waldsteinia Františkovy Lázně.

„Hlavní stan budeme mít v Lokti. Odtud pak v sobotu 1. května vyrazí velká kolona vojenských vozidel americké a německé armády. Velkým tahákem mají být dva kusy obrněných transportérů M8. K vidění budou i kolopásové halftrucky nebo zajímavé motocykly,“ vyjmenoval Převrátil s tím, že kolonu bude tvořit zhruba třicet nejrůznějších strojů. Už dnes aktéři předpokládají, že se do akce zapojí až dvě stovky účastníků.

Z Lokte historická technika zamíří do Nového Sedla a Chodova, kde se zdrží při plánovaných zastávkách. V odpoledních hodinách nakonec zastaví v Sokolově. V oblasti Lipová na velkém prostranství si bude moci veřejnost stroje prohlédnout. „Ukázka fiktivní bitvy potrvá zhruba hodinu. Až to celé skončí, tak se opět vrátíme do Lokte,“ doplnil pořadatel. Část kolony bude také dělat jakousi kulisu při zahájení výroční výstavy sokolovského muzea.

Neméně zajímavá bude i neděle 2. května. Na ploše u amfiteátru v Lokti si lidé budou moci prohlédnout nachystanou výstavu a nakouknout do dobového válečného tábora. Následně se opět celá kolona vydá na cestu do Krásna. „Tady ukážeme částečně zrekonstruovanou událost, kdy se v tomto městě vzdal generál německé armády Američanům. Tím víkend zakončíme,“ poznamenal Převrátil. „Taková bitva se u nás sehraje vůbec poprvé a jsme za to rádi. Je dobře, že se výročí konce války připomíná. Někteří lidé totiž podobné významné dny bohužel ani nevnímají,“ reagovala starostka Krásna Lenka Sidorjaková.