Obyvatelé dvou vesnic na Sokolovsku přijdou nejspíš už od začátku roku o stálá pracoviště České pošty. Ta chce tímto krokem snížit vysoké ztráty. Radnice ve Stříbrné a Chlumu Svaté Maří se ale hodlají bránit. Shodují se, že na zrušení jedné ze základních služeb doplatí hlavně důchodci. V kraji uzavře takto dveře sedm pošt.

Pracovnice pošt za přepážkou mají nahradit takzvané motorizované pošty. Do vesnic by zajížděly každý den a lidé by si v daný čas mohli vyřídit vše, co potřebují. Problém však může nastat v případě, že adresátovi bude doručen například balík. Pokud ho pošťačky nezastihnou doma, budou mu muset zásilku nechat na ukládací poště. „Z Chlumu je takováto pošta nejblíže šest kilometrů,“ říká starosta obce Miroslav Hrůza. Upozornil zároveň na špatná autobusová spojení. „Pokud bych vyrazil na poštu v 9.30 hodin, vrátím se odpoledne ve čtrnáct hodin, protože nic jiného prostě nejede. Navíc v Chlumu žije více důchodců, a tak by taková cesta byla pro ně zcela jistě náročná,“ pokračoval Hrůza. Na dnešek proto svolal zastupitelstvo, které se bude zavřením pošty zabývat. „Nejspíš oslovíme veřejnost s peticí,“ naznačil.

Uzavření pošty se chce bránit i Stříbrná. Starosta Boris Jirsík jednal s vedením pošty o možných variantách. Pošta vesnici nabídla, aby roční ztrátu 260 tisíc korun dotovala nebo si sama zaměstnala člověka, který by poštu roznášel. Pošta by ho prý proškolila. „Dotovat ztrátu je nemyslitelné,“ uvedl starosta. Nejspíše tak ve vesnici bude také jezdit motorizovaná pošta. Argumenty pošty jsou přitom jasné. Vysoká roční ztráta a výtěžnost pošty je v průměru pouze 25 minut denně. „Tyto argumenty dokážu pochopit. Jenže pošta je zavřená v době, kdy se lidé vrací z práce. Nyní je uzpůsobená jen pro seniory,“ sdělil Jirsík. Má obavy, že protesty budou marné. „Nejhorší na tom je, že z vesnic mizí základní potřeby, kterou pošta bezesporu je,“ doplnil. Mluvčí České pošty Ivo Mravinac ale oponuje, že zřizování motorizované pošty je běžné. „Naše republika není novátorem v alternativním způsobu doručování. Tato praxe je běžná po celé Evropě,“ uvedl.

Přesto mají lidé v obci obavy. „Starší lidé budou mít problémy. Pošta jim bude chybět,“ řekl Václav Vopat ze Stříbrné. Zaměstnanci poboček pošt na vesnicích zatím ani netuší, co s nimi bude. Nikdo nám zatím nic neřekl. Byli jsme jen upozorněni na to, že nesmíme podávat žádné informace,“ řekla jedna ze zaměstnankyň. Jméno si zveřejnit nepřála.