Nové podoby se letos dočká Svatá studánka v Chlumu Svaté Maří, kterou loni někdo zdevastoval sekyrou. Obec ji nechá opravit a navíc vylepšit lomovým kamenem. To bude sloužit jako dláždění kolem pramene.

„Tento projekt jsme chystali již v minulém roce. Nyní už v podstatě startuje. Materiál na stavbu jsme na místo začali navážet už v zimě. Chtěli jsme totiž využít doby, kdy byl terén zmrzlý,“ uvedl starosta Chlumu Svaté Maří Miroslav Hrůza s tím, že řemeslníci nejdříve zlikvidují zbytky dřeva, které po řádění vandala na místě zůstaly. „Hotovo by mělo být do konce srpna. Na září je pak naplánovaná kolaudace,“ sdělil starosta.

Celkové náklady jsou vypočítané na zhruba 260 tisíc korun. Dotace z Ministerstva zemědělství činí zhruba 200 tisíc, zbytek uhradí obec.
Než se vandal ke Svaté studánce vydal se sekyrou v ruce, stál kolem pramene dřevěný ochoz se zábradlím, jenž plnil funkci opěrné zídky zdejší kapličky. Poutníci, znavení cestou, si zde navíc mohli odpočinout na ručně sestavené lavici. „Stavba je tentokrát dělaná z lomového kamene. Ze dřeva bude zábradlí. Když to vyjde, tak použijeme modřín. To je totiž kvalitní dřevo, které dlouho vydrží,“ doplnil Hrůza.