Od září příštího školního roku se na některých středních školách v Sokolově otevře o několik tříd méně. Kvůli výraznému ubývání počtu žáků zaniknou některé obory na Integrované střední škole technické a ekonomické a Střední škole živnostenské. Přesněji řečeno, nabídka zůstane stejná, ale ne na každé škole bude jeden a ten samý obor.

„Pokud to dostanu nařízené, tak to udělám, nic jiného mi nezbývá. Ale vnitřně to cítím jinak,” neskrývá rozhořčení ředitel ISŠTE Pavel Janus. Ten jako největší prohru a zklamání bere fakt, že pravděpodobně přijdou o obor ekonomika a podnikání, který prý zakládali před devatenácti lety. Nově by se měl vyučovat jen na živnostenské škole, která s ním má prý zhruba pětileté zkušenosti. „Jsme úspěšní v soutěžích po celé republice a hlavně máme na studijní obory takzvaně nalepené firmy transparentními věcmi. To nikdo jiný nedělá,” tvrdí Janus. Studenti z ISŠTE jsou prý perfektně připraveni a pokud to v září příštího roku dopadne tak jak kraj zamýšlí, vidí to ředitel jako krok zpět. „Přestože garantujeme kvalitu výuky, zaměřujeme se na kampaně, vyvíjíme tlak na žáky i jejich rodiče, přijdeme možná o 150 žáků. To si musí uvědomit ti, kteří o tom rozhodovali,” kroutí hlavou ředitel. Dalším oborem který se poslední dva roky nedaří naplnit dle představ je technické lyceum. A tím posledním je obor stavebnictví. Paradoxně se však v těchto dnech ozvali vedení školy rodiče zhruba dvaceti školáků a informovali se právě na tento obor.

Vedení živnostenské školy v Sokolově se k problému vyjádřilo stroze. „Informujte se na kraji, tam Vám řeknou víc,” sdělila ředitelka Hana Jandíková a zavěsila.

Proti tvrzení, že rozhodovali krajští úředníci bez žádného jiného řešení se ohrazuje hejtman Karlovarského kraje. „Před rokem jsme vyzvali ředitele těchto dvou škol, s tím, aby se dohodli. Bohužel ani po tak dlouhé době k dohodě nedošli, což považuji za důležité zmínit,” řekl hejtman Josef Novotný. Musela proto rozhodnout rada karlovarského kraje. Jak dále upřesnil, nabídky oborů pro deváťáky zůstanou zachovány. Problém je ale v tom, že žáci ubývají. A na základě toho má stát poslat do škol v našem kraji o 100 milionů korun méně, než v tomto školním roce. Státní úředníci prý spočítají kolik je žáků na základních a středních školách a vzkážou krajům, že více peněz jim dát nemohou. „Jestli je ve třídě 22 nebo 25 žáků stejně tam ten kantor musí být. Stát to ale nezajímá,” tvrdí Novotný.

V současné době na ISŠTE finišuje revitalizace moderního školského zařízení, která bude stát 380 milionů korun. Termín dokončení stavby je v dubnu 2012. Nabízí se tedy otázka zda je to při úbytku žáků smysluplné. Stavba moderního školského zařízení v Sokolově není podle hejtmana v žádném případě špatná a zbytečná investice.

„Jako bývalý ředitel vím, že škola měla nevyhovující, stísněné a v 21. století nedůstojné prostory,” řekl Novotný. Jak upřesnil, učilo se doslova všude možně. Konečně prý bude vypadat jako moderní škola. Původně to byl jakýsi internát a ubytovna pro dělníky ze sokolovských strojíren . Postupně se i z chodeb dělali učebny. Někteří školáci litují. „Slyšel jsem, že na ISŠTE je možné získat stipendium. Proto bych radši studoval na tamější škole a něco si pokud možno vydělal,” konstatoval deváťák Onřej z nedalekých Kraslic .