Dlouho žili kvůli koronaviru v nejistotě, zda a kdy se maturity budou konat. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo jejich termín na první tři červnové dny. Integrovaná střední škola technická a ekonomická byla včera připravena na maturitní zkoušky i na opatření související s bezpečností. K dispozici byla dezinfekce a musely se udržovat rozestupy. „Situaci jsme sledovali a reagovali na podněty z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Chtěli jsme studenty i řemeslníky připravit na maturity či závěrečné zkoušky,“ říká ředitel školy Pavel Janus.

Jako největší hendikep při přípravě označil fakt, že se kantoři se žáky nemohli potkávat osobně. Ale prý si zase osvojili nové, doposud nepraktikované metody, jako je učení takzvaně na dálku.

„U posledních ročníků se všechno točilo kolem opakování a přípravy na maturitní zkoušku. Od 11. května byly umožněny osobní konzultace a musím studenty pochválit. Docházeli téměř všichni,“ konstatuje Janus.

Podle něho bylo základem chovat se v nové a nepříjemné situaci pokud možno normálně a zachovat klid. Konzultace studentů probíhaly v menších skupinách. Vzhledem k tomu, že v předchozích letech se na mnohých školách maturovalo už od dubna, měli nyní na přípravu více času. Přesto však mnozí z nich nervozitu pociťovali. „Byla to hlavně nejistota, zda maturity vůbec budou, či nikoliv. Já se připravovala na to, že budou. Ale byli i tací, kteří tvrdili, že ne, a těm nezávidím,“ směje se jedna ze studentek Bára Nekolincová.

Přesné počty maturantů včera na úřadu Karlovarského kraje, který je zřizovatelem většiny středních škol v kraji, nesdělili. „Bohužel, kolegové z odboru školství přesná čísla v tuto chvíli neznají,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Veronika Svobodová.