Velmi příjemné překvapení čekalo na začátku školního roku jedenáct studentů Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově. Za to, že se dobře učí, nechodí za školu a slušně se chovají, budou nově dostávat měsíční stipendium.

„Stipendijním řádem chceme motivovat žáky školy k lepším studijním výsledkům a větší píli,” sdělil ředitel ISŠTE Pavel Janus. Jak pokračoval, dalším důvodem je přilákat a odměnit šikovné žáky se zájmem o studium technických oborů. Jedním z těch, kteří mají každý měsíc v kapse o 300 korun navíc, je Kamil Chudačík, který navštěvuje ve škole obor stavebnictví.

„Měl jsem na vysvědčení průměr 1,2. Nebylo pro mě těžké ho dosáhnout,” tvrdí Chudačík. Ze třídy je jediný se stipendiem. „Zda je to těžké pro ostatní, nevím, možná jo, ale určitě je stipendium motivující. Třeba se spolužáci začnou více snažit, aby také dostali nějaké peníze,” směje se student. A jak hodnotí kritéria pro získání stipendia? „Opakuji, nepřijdou mi až tak přísná. Asi mám dobrou průpravu z 8. základní školy v Sokolově,” dodal Chudačík. Vedení ZŠ v Křižíkově ulici je rádo, že si na ně student vzpomněl. „Pokud naši bývalí žáci pokračují ve studiu na dalších školách bez problémů, těší nás to,” poznamenal ředitel osmé základní školy Vladimír Vlček. Mezi jedenáctku šťastných na ISŠTE patří i studentka ekonomiky a podnikání Pavlína Menšíková. „V září mi třídní učitelka sdělila, že za vysvědčení na konci předchozího školního roku budu dostávat od školy čtyři stovky měsíčně. Byla jsem mile překvapena,” říká Menšíková.

Dosáhla průměru 1,46, což podle slov studentky bylo ve druhém ročníku v pohodě. „Teď je učivo o něco těžší, uvidím, zda v pololetí opět dosáhnu na stipendium,” přemýšlí Menšíková. A jaké byly reakce okolí? „Někteří spolužáci byli naoko naštvaní, že budu brát peníze,” směje se studentka. Pak dodala, že jeden z jejích vrstevníků ve škole jí tvrdil, že stipendium je dobrá věc a že na učení takzvaně zamaká, aby ho získal také. „A rodiče jsou rádi, že mám nějaké peníze,” dodává Menšíková. Stipendium se vyplácí každý měsíc ve výši 300 až 600 korun, v závislosti na oboru i ročníku, který student právě navštěvuje.

„Pilní žáci se mohou z odměny těšit už nyní. Momentálně škola měsíčně vynaloží pouze 5 300 korun na studenty, kterým není lhostejné, s jakými výsledky školou prochází,” dodal Janus.