Vylepšit si rozpočet o milion korun, a ještě se pochlubit dokončenými projekty. To je lákadlem pro každého účastníka soutěže Vesnice roku. Letos je to už pošestnácté, co se do boje o Zlaté stuhy mohou přihlásit obce a poměřit své kvality s ostatními vesničkami. Pro vítězné favority je připraveno celkem 32 milionů korun.
„Soutěž je určena pro všechny obce, které mají maximálně 5 250 obyvatel, zachovaly si venkovský ráz a zpracovaly si vlastní program obnovy vesnice,“ vysvětlil náměstek hejtmana Petr Navrátil. Vesnice jsou nejprve hodnoceny v krajském kole, kde mohou získat různá ocenění, například stuhy nebo diplomy.

Krajský vítěz, tedy držitel Zlaté stuhy, získává dotaci ve výši až jednoho milionu korun. Za další jednotlivé stuhy mohou obce získat dotaci ve výši až 600 tisíc korun. „Milionová dotace je pro rozvoj malých obcí velmi významnou částkou. Peníze slouží především na zlepšení infrastruktury, budování kanalizace nebo rekonstrukci budov,“ sdělil ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Loni si v krajském výběru nejlépe vedla Březová. Ačkoli je městem, mohla se do soupeření s ostatními vesnicemi zapojit. Stará se totiž o šest okolních obcí, pro které chystá jeden projekt za druhým. „Ocenění, které jsme dostali, nenáleží starostovi, nýbrž všem tahounům a nadšencům, již hýří nápady a mají se k dílu. Bez nich bych byl nula,“ přiznal starosta Březové Miroslav Bouda.

Všechny obce, které vyhrály v krajském kole, postupují do celostátního finále. Vítěz celostátního kola získá titul Vesnice roku 2010 a další milion korun, druhý v pořadí 900 tisíc a třetí v pořadí 800 tisíc korun.