Čtyři oddané páry během dvou hodin, přičemž novomanželům bylo v průměru osm let. Tak to včera dopoledne vypadalo v obřadní síni v Horním Slavkově. Starostka města Jana Vildumetzová se inspirovala akcí v Domažlicích a pro slavkovské školáky připravila ukázku opravdového svatebního obřadu.

„Moc se mi to líbilo a chtěla bych tento den zažít ještě jednou a doopravdy,“ usmívala se po obřadu jedna z nevěst Ivana Hodková. Prsten jí navlékl spolužák Patrik Simra. A jak svou nastávající požádal o ruku? „Řekl jsem jí, že ji miluji,“ prozradil mladý ženich. Také on by svatbu chtěl zažít znovu a doopravdy, a dokonce prý i s touto partnerkou. „Vůbec nebyl problém přesvědčit žáky, aby si svatbu vyzkoušeli. Naopak se jich hlásilo hodně, a museli jsme vybrat pár, který si to opravdu zasloužil,“ uvedla učitelka ze Základní školy praktické a Základní školy speciální v Horním Slavkově Anna Hadáčková. Pár z této školy byl o něco starší, ostatní novomanželé ze zbývajících dvou slavkovských základních škol byli ze třetí třídy.

Samotným obřadem ale tento den pro svatebčany nekončil. „Žáci devátých tříd připravili opravdovou svatební hostinu. Napekli speciální svatební koláčky, nazdobili slavnostní tabuli, při které novomanželé podle tradice jedli z jednoho talíře. Nechybělo ani přivítání ve škole, kdy na nový manželský pár házeli rýži pro štěstí,“ popsala svatební den ve škole Hadáčková.

Svatby žáků ze třetích tříd by se měly podle starostky stát v Horním Slavkově tradicí. Vždy v květnu pozve z každé základní školy několik vybraných párů a ukáže jim, jak takový obřad ve skutečnosti vypadá. Nejdřív stručně novomanželům vysvětlila, jak se vůbec takový svatební den připraví, a pak už vše začalo. Matrikářku zastupovala spolužačka ze školy, slavnostní řeč i novomanželský slib ale přečetla už sama starostka. Od města dostali žáci prstýnky, které si vyměnili, a po prvním novomanželském polibku následovaly přípitek a gratulace svědků a hostů. Všichni se pak zapsali do pamětní knihy města.

„Vyprávět, jak se dělá svatební obřad, je jedna věc. Ale takhle na to už podle mě nezapomenou. A podle reakcí se to všem moc líbilo. Dokonce jsme tady měli i slzičky štěstí,“ pochvalovala si starostka. Velmi ji také potěšilo, jak vážně tento den školáci brali. I když pro ně mělo město připravené prstýnky, připravili si svoje a jeden novomanžel ráno přinesl do školy své vyvolené pěknou svatební kytici. Nakonec starostka všem připomněla, že tento obřad je vzhledem k věku žáků neplatný.