Ve vysoké trávě na hřišti za houpacím mostem u břehu Ohře v Lokti vzniklo zřejmě nepovolené vodácké tábořiště. Pozemek i přilehlá loděnice, kde stanaři a vodáci pobývají, patří Tělovýchovné jednotě Loket. Ta upozorňuje, že téměř denně tu kempuje více než dvacet stanů. Situace začíná vadit i místním obyvatelům. „Bydlím kousek odtud a večer tady prochází spousta opilých lidí právě z toho stanového tábora. Dělají tu akorát bordel,“ říká Václav Neudert z Lokte.

Město se teď snaží situaci řešit. Zatím se ale nemá o co opřít, neboť chybí vyhláška, jež by vznik tábořišť korigovala. „O nepovoleném tábořišti jsem hovořil se zástupcem TJ. Ten mi sdělil, že žádal policii o zásah, ale údajně byl odmítnut, neboť prý nemáme právě městskou vyhlášku,“ tvrdí tajemník městského úřadu Karel Horčička. Vyhlášku o čistotě a veřejném pořádku město Loket sice má, ovšem podle tajemníka se v tomto případě musí postupovat spíše podle zákona o přestupcích. „I když vlastníka hřiště zastupovat nemohu, neformálně požádám policii o součinnost,“ míní Horčička.

„V tomto případě se jedná o soukromý pozemek, na který se obecně závazná vyhláška města Loket nevztahuje,“ vysvětluje vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR Loket Martin Götzl. Přiznává, že i tak se ale může v některých případech jednat o protiprávní jednání, které je možné kvalifikovat jako přestupek proti veřejnému pořádku. „A to za předpokladu, že dojde k neoprávněnému zabrání veřejného prostranství, což na tomto místě může nastat,“ uvedl.
Podobně se prý mohou řešit i případy, kdy na tomto místě dojde k zanedbání povinnosti úklidu veřejného prostranství. „Jeden takový případ už jsme na tomto místě tento týden řešili, kdy jsem na místo po upozornění člena TJ Loket vyslal naši hlídku,“ informuje Götzl.

A jak tedy celý problém s chybějící vyhláškou, soukromým pozemkem a stanujícími vyřešit? Policie jednala s Jiřím Hlavsou z TJ Loket a nastínila mu možnosti řešení. „Nejvhodnější je na toto místo umístit informační tabulky, ze kterých by bylo patrné, že se jedná o soukromý pozemek, na kterém je zakázáno stanování, respektive kempování,“ uzavírá Götzl.

K. Šujan