Bez moderně vybaveného zásahového vozidla se musí dnes obejít Sbor dobrovolných hasičů v Chodově. Jejich automobil po nedávné nehodě skončil v opravě. Podle velitele sboru Jiřího Kisse tím však v žádném případě není ohrožená bezpečnost lidí ve městě. Občané je však nějakou dobu neuvidí při technických zásazích, jako je třeba vyprošťování osob z havarovaných vozidel.
„Náš zásahový vůz byl prioritně určen na hašení požárů, ale hlavně na technické zásahy. Tím, že auto nemáme, jsme i bez vyprošťovacího zařízení, které jsme museli dát na revizní opravu. Nicméně i tak jsme v nějaké rozumné míře schopni tyto zásahy pokrýt. Kromě dopravních nehod, kde bez vyprošťovacího zařízení nemůžeme, v uvozovkách, zasáhnout. Můžeme však dělat jiné činnosti - protipožární zajištění nehody nebo poskytnutí první pomoci zraněným,“ uvedl Kiss s tím, že pokud by bylo potřeba, tak krajské operační středisko do Chodova pošle jednotky, které potřebné vybavení mají.

Ve zbrojnici chodovským hasičům zbyla tři výjezdová auta, včetně jedné cisternové stříkačky. „Zůstala nám výšková technika a velitelský automobil,“ upřesnil vybavení Kiss.

A jak dlouho bude sbor o techniku ochuzený? Záleží to prý na rozsahu škody havarovaného vozu. Zatím je odhadnutá na pět a půl milionu korun. Na odpis je totiž celá nástavba, kabina a část vybavení. Pokud se ukáže, že byl výrazně poničený i podvozek, půjde o takzvanou totální škodu, která se vyšplhá na zhruba sedm milionů. „Pak by se mělo vozidlo nahradit celé,“ podotkl velitel.

Chodovští hasiči si přejí, aby svůj vůz měli zpět do výročních oslav založení jejich sboru, které se mají konat na podzim. „Spíš se ho ale asi dočkáme až v začátku příštího roku. Jedná se totiž o speciální automobil a výrobce na jeho opravu není kapacitně připravený. Když jsme ho nechávali tenkrát stavět, tak se připravoval dva nebo tři roky dopředu,“ zavzpomínal Kiss.

Automobil za sedm a půl milionu korun hasiči dostali v říjnu loňského roku. Peníze na jeho nákup uvolnil stát, kraj a město. „Nehoda nebyla zaviněná námi, ale řidičem druhého vozidla. Takže škoda by měla být hrazena z jeho pojistky. Zatím jsme v jednání s pojišťovnami. Právně nás bude zastupovat advokátní kancelář, která veškeré náhrady bude vymáhat prostřednictvím pojišťoven,“ doplnil.
„Řešit se budou také pojistné úhrady dvěma nejvíce poškozeným hasičům. Ti ostatní už byli zraněni méně,“ zmínil chodovský radní Josef Kertész.