Chodovské zastupitelstvo ve čtvrtek odpoledne s velkou převahou schválilo pronájem městské teplofikace společnosti Sokolovská uhelná. A to přesto, že sokolovský soud vydal na žádost dosavadního provozovatele, společnosti Marservis, předběžné opatření, které pronájem a jiné nakládání s teplofikací zakazuje. Sokolovská uhelná vyhrála v konkurenci dalších šesti nabídek, z nichž čtyři ale zastupitelé vyřadili.

Předběžné opatření vydal sokolovský soud 14. července. Město se ale proti němu odvolalo. Podle právníka Vladislava Bílka, který město zastupuje, tak není rozhodnutí pravomocné.
„Jsem přesvědčen, že opatření bylo vydáno v rozporu s právem a že město jím není vázáno,“ řekl na zastupitelstvu Bílek.
Po vyřazení čtyř nabídek, které nesplnily formální podmínky zadání, se zastupitelé rozhodovali mezi nabídkou společnosti Karel Holoubek Trade Group, společnosti BWB-SANT Kraslice a Sokolovské uhelné. Jí dalo svůj hlas 15 ze 17 přítomných zastupitelů.

Podle starosty Josefa Hory bude nyní město informovat o rozhodnutí Energetický regulační úřad, který by měl Sokolovské uhelné udělit licenci. Pak bude podepsána smlouva o pronájmu.
Chodovský místostarosta Patrik Pizinger řekl, že nabídka Sokolovské uhelné byla ve své celistvosti nejlepší. A to i přesto, že nabídnutý nájem pět milionů ročně nebyl nejvyšší.
„Sokolovská uhelná nabídla nejnižší cenu tepla a to je důležité nejen pro obyvatele, ale i pro město, protože ušetříme na vytápění. Firma také slíbila, že po vyhodnocení stavu teplofikace bude investovat podle potřeby až 65 milionů korun,“ uvedl Pizinger.

Chodov se o změnu provozovatele teplofikace snaží už řadu let. Původní smlouva se společností Marservis byla na nájem 100 korun ročně. Cena tepla přitom, podle města i Sokolovské uhelné, která je primárním výrobcem tepla pro Chodov, neúměrně rostla. Pokud se městu podaří dotáhnout pronájem teplofikace Sokolovské uhelné do konce, cena pro konečné odběratele klesne od příštího roku zhruba o 80 korun za gigajoul.