O tom, že přilba chrání nejen nejmenší cyklisty před vážnými zraněními hlavy, není třeba diskutovat. Ale že se díky ní dají vyhrát i zajímavé ceny? O tom, že je to možné, se 6. září přesvědčily téměř tři desítky nejmladších cyklistů ve věku do 15 let v Habartově. Členové tamní Komise prevence kriminality spolu s policistkou obvodního oddělení a pracovnicí sokolovské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny pro nejmladší účastníky silničního provozu připravili akci s výstižným názvem Přilba.

„Mobilní stanoviště jsme rozložili před habartovským kulturním domem, kde se hojně pohybují právě mladí cyklisté,“ uvedla Kateřina Štěpánková, členka Komise prevence kriminality. Cíl byl jediný – seznámit děti s informacemi, které souvisejí s bezpečností při jízdě na kole. „Mnoho dětí totiž stále považuje cyklistickou přilbu za zbytečnost. Je ale pro ně nejen povinná, ale hlavně účelná,“ konstatovala Štěpánková. A díky zdravotní pojišťovně není ani finančně nedostupná. V rámci programu „Chráníme děti před úrazy“ totiž na její nákup přispívá částkou pět set korun.

A jak to bylo s těmi zajímavými cenami? „Děti s přilbou se mohly zúčastnit vědomostní soutěže zaměřené na pravidla bezpečnosti v silničním provozu pro cyklisty. Za správné odpovědi získaly drobné předměty s reflexními prvky, lékárničku pro cyklisty nebo například lahev na vodu,“ odpověděla Štěpánková. Každý z cyklistů pak dostal vtipně zpracované „Desatero správného cyklisty“ a rady, jak nakupovat přilbu, s vysvětlením, proč ji používat. Organizátoři navíc přidali letáčky pojišťovny pro rodiče.

A jak dopadly habartovské děti? Vcelku dobře. Preventivní akce se jich zúčastnilo osmadvacet. Pětadvacet z nich přitom přijelo s přilbou na hlavě.