Sto tisíc korun pokuta. To je sankce za to, že se provozovatel karlovarského Lázeňského sanatoria Thermal, státní společnost Thermal – F, neřídil zákonem o veřejných zakázkách. Pokutu mu udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Thermal – F pochybil hned ve dvou zakázkách. Sto tisíc korun je pokutou za nedodržení zákona o veřejných zakázkách v případě soutěže na technické činnosti v dopravě, na provoz bezpečnostní a parkovací služby či hotelových služeb. „Zakázku vyhrála společnost SBA – Expert. Thermal ale nepostupoval podle zákona, i když se v prvním kole řízení bránil, že nebyl podle zákona zadavatelem zakázky. My jsme ale v druhém kole konstatovali, že byl zadavatelem. Stotisícová pokuta tak platí,“ říká místopředseda antimonopolního úřadu Kamil Rudolecký. Podle něho byla Thermalu udělena pokuta při dolní hranici. Za nedodržení zákona mohl totiž dostat sankci až sedm set tisíc korun.

Druhým pochybením, kterého se Thermal dopustil při zakázkách, bylo výběrové řízení na firmu, která bude v sanatoriu vykonávat úklidové práce. To vyhrála karlovarská společnost GSUS. Antimonopolní úřad nyní rozhodl, že tuto soutěž musí Thermal zrušit. „Ještě neuběhla taková doba od zadání zakázky, takže její výsledky mohou být zrušeny. Doposud nebyla ani podepsána smlouva,“ upřesňuje místopředseda Rudolecký.

I v tomto případě se Thermal neřídil zákonem o veřejných zakázkách. „Thermal proti našemu prvnotnímu rozhodnutí podal rozklad. Své stanovisko jsme i v tomto případě v druhém kole potvrdili,“ dodává Rudolecký.

Šéfa GSUSu Marka Cabalku rozhodnutí antimonopolního úřadu značně rozladilo. „Na úklidové práce bylo vyhlášeno řádné výběrové řízení. Verdikt Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nechápu. Předpokládám, že Thermal na to vyhlásí znovu soutěž a my se do ní znovu přihlásíme,“ komentuje věc Cabalka.

Ředitel Thermalu Josef Neufus se už s pokutou smířil. „Pochybili jsme, a za to jsme dostali sankci. My to akceptujeme,“ říká Neufus. Už včera se vedení hotelu rozhodlo, že výběrové řízení na úklid zruší. „Zřejmě v únoru vyhlásíme nové,“ dodává Neufus.