Přednáška čechošvýcarského horolezce a cestovatele Čestmíra Lukeše se ve spolupráci s Ekocentrem Sokolov uskuteční v sokolovské městské knihovně. Beseda na téma Tibet a jeho hora bohů Kailash aneb Putování k vlastnímu já se koná dnes od 17 hodin.

Kdy jste začal lézt po horách a co Vás k tomu přimělo?

„K přírodě mě vedl můj otec a po turistických zážitcích z celých Čech a Slovenska jsem v 17 letech přesedlal k horám a horolezectví.“

Na jakou horu byste ještě chtěl vylézt nebo na kterou horu byste chtěl vylézt ještě jednou, protože ve Vás zanechala nějaký zvláštní dojem?

„Víte, to by člověk potřeboval mít víc životů… Určitě by to ale byla nějaká hora v zapadlých končinách Kanady a ještě jednou bych se chtěl podívat do Antarktidy a do skalních oblastí Afriky.“

Jaké máte další koníčky kromě horolezectví?

„Skialpinismus a fotografování.“

Vydal jste také knihu „Žij své sny“, která vyšla i v češtině. O čem je a budou si ji moci návštěvníci naší přednášky také koupit?

„Návštěvníci si ji budou moci koupit, stojí sice 500 Kč, ale obsahuje unikátní barevné snímky z mých cest po celém světě, z Antarktidy, Afriky, Švýcarských Alp, Tibetu či Pákistánu. Kniha popisuje nejdůležitější a nejkrásnější kapitoly v mém životě. Jednu kapitolu napsala také má partnerka, která je rovněž nadšená horolezkyně.“

Vaše přednáška má název Tibet a jeho hora bohů Kailash. Bude se týkat pouze hory Kailash, nebo se účastníci dozvědí i něco o jiných místech v Tibetu?

„Na přednášce se lidé dozvědí o podmanivosti, mystice a pokoře, kterými na mě Tibet zapůsobil, o mých zážitcích s jeho obyvateli, budou moci zhlédnout četné snímky krajiny kolem nejposvátnější hory Asie, a jak mnozí tvrdí, dokonce i celého světa.“

Čestmír Lukeš je horolezcem, fotografem, světoběžníkem a romantikem. Pochází z Plzně a cílem jeho prvních horolezeckých výprav byly tradiční oblasti plzeňských lezců. Jeho jméno se zapsalo mezi legendy v zimě 1985, kdy společně s Jiřím Šmídem a Michalem Pitelkou strávili 17 dní v severní stěně Eigeru, aby mohla být do této mohutné zdi zakreslena nová cesta.

Lukeš miluje tibetský národ a jeho zemi. Své horolezecko-cestovatelské sny podnikl například v Kanadě, USA, Peru, Alžírsku, Egyptě či Keni.