V drtivé většině šlo o Rusy. Patřili do německých pracovních komand. S návrhem uctít jejich památku formou pamětních desek s jejich jmény se na vedení Sokolova obrátil generální konzulát Ruské federace. Město s tím nemělo problém. V těchto dnech se obě strany sešly, aby doladily okolnosti odhalení nového památníku.

Válečný hrob s ostatky sovětských válečných obětí je například i v Brně nebo Hodoníně. Podle zástupců ruské strany je ten sokolovský největší. Z přibližného počtu 2500 mrtvých se badatelům podařilo prokázat původ 2435 lidí.

Vše probíhalo ve spolupráci Ministerstva obrany a velvyslanectví Ruské federace zejména na základě žádostí od pozůstalých. Ti jezdí tisíce kilometrů, aby mohli uctívat památku svých blízkých.

Práce trvaly přibližně rok. „Měli jsme seznamy v němčině, ruštině, řadu dokumentů jsme museli podrobně porovnávat a překládat. Měli jsme žádosti různých ambasád, obraceli se na nás lidé z Ázerbájdžánu, Kazachstánu nebo Arménie,“ řekla Polina Olegovna Kuzněcová z ruského ministerstva obrany pro organizaci vojensko-memoriální činnosti v ČR.

„Velmi oceňuji účast a snahu ruských představitelů pečovat o památníky nejen u nás v Sokolově. Vážím si spolupráce s ruským konzulátem a těší mne, že i dnes jsme hovořili o dalším zvelebení tohoto pietního místa v budoucnu,“ konstatoval místostarosta Sokolova Jan Picka.

„Zajatci padli v letech 1941 – 1945. Většinou patřili pod centrální pracovní tábor v německém Weidenu, pod kterým byla pracovní komanda v Bavorsku a Sasku. Když onemocněli, šli do lazaretu, kde zejména pro Rusy panovaly velmi těžké podmínky. Když se někteří z nich relativně uzdravili, šli znovu pracovat. Většinou však končili opět v lazaretu, kde umírali na vyčerpání nebo tuberkulózu,“ říká Michael Rund, který se o historii zajímá.

Hromadný hrob těchto zajatců je vedle současného hřbitova. „Pár záběrů padlých zajatců z lazaretu v márnici bylo vidět i ve filmech Samuela Fullera,“ říká Rund.

Existuje kniha mrtvých, kde byla jména padlých zhruba do dubna roku 1945. Evidovala se také i řada dalších záznamů o těchto zajatcích. Některé z nich si odvezli Rusové po skončení války. Nyní se je podařilo dohledat a zveřejnit.