S kraslickými školáky ze ZUŠ Kraslice nyní operu připravujete. Prozraďte, jak nápad společně s vašimi kolegy z Německa vznikl?
Již několik let vyučuji také v Hudební škole Vogtland a s mou kolegyní Yvone Deglau jsme založily česko-německý dětský sbor Tirili. Již od počátku jsme měli potřebu se spojovat, navzájem si pomáhat, učit se od sebe a něco společného vytvářet. Tirili a kraslické dětské pěvecké sbory Sluníčko a Duha už mají za sebou spoustu společných koncertů a vystoupení.

Myšlenkou udělat operu Brundibár se zabýváme snad od počátku naší spolupráce. K samotné realizaci jsme museli všichni dorůst a hlavně potkat ty správné lidi, kteří sdíleli naše nadšení. V minulém roce jsme naším nadšením a snem ´nakazili´ mladého muzikanta, akordeonistu Richarda Wunderlicha, který je nyní dirigentem Akordeonového orchestru Klingenthal. Ten se nabídl, že klavírní výtah rozepíše pro malý komorní orchestr a operu společně uděláme. Nakonec se k nám přidala i Regina Roková se svou taneční skupinou Dance Date z Kraslic. Výtvarnice Bára Brunnerová se se svými žáky postará o kulisy. K dílu se přidá i Alena Vyšehradská z dramatického oboru. A na světě je nádherná spolupráce celé naší školy. Toto spojení nás všech mi dělá obrovskou radost. To je vlastně cíl naší práce. Stát při sobě, navzájem si pomáhat a tak krůček po krůčku dojít ke svému cíli a splnit si své sny.

Brundibár je dětská opera, kterou napsal pražský židovský hudební skladatel Hans Krása v roce 1938, autorem libreta je Adolf Hofmeister. Prozraďte čtenářům, o čem pojednává?
Opeře se její smutné proslulosti dostalo až v Terezíně, kde měla 23. září 1943 svou premiéru. S malými židovskými vězni ji po deportaci do tábora nastudoval sám autor a byla zde uvedena více než padesátkrát.

Je nutné si uvědomit, že divadlo dětem pomáhalo překonávat každodenní těžkosti a úzkosti jejich osudu. Každý tuto operu znal a melodie z ní si prozpěvoval. Tento příběh byl pro terezínské děti více než symbolický.

Dějem opery jsou dvě chudé děti, které bojují proti zlu dospělých. Sourozenci Aninka a Pepíček mají nemocnou maminku a na radu pana doktora shánějí mléko, které maminku uzdraví. Kde na něj ale vzít? Na trhu uvidí flašinetáře Brundibára, který si vydělává hraním, a rozhodnou se ho napodobit. Brundibár je však zlý, děti překřičí a vyžene. Na pomoc přicházejí zvířátka a druhý den Brundibára přezpívají. Padouch

Brundibár jim peníze sebere, ale děti jej nakonec najdou a získají zpět, co jim patří.

Kolik dětí a dospělých se zapojuje do zkoušek?
V obou sborech je 25 dětí a 5 až 10 tanečnic. Na kulisách pracují děti z výtvarného oboru, dramatický obor zajistí malou předehru k opeře. Dohromady se celého projektu bude účastnit tak 40 dětí z Kraslic a Klingenthalu. Protože je opera krátká, trvá přibližně půl hodiny, tak bude před samotným provedením opery krátký koncert, kde se představí žáci ZUŠ.

Jak to vypadá na samotných zkouškách?
Oba sbory mají své pravidelné zkoušky jednou týdně ve svých školách a společně zkoušejí na sobotních soustředěních, a to jednou za dva měsíce. Teď nás ale čeká opravdu intenzivní práce, takže se společně vidíme každý druhý víkend.

A teď to hlavní, kdy a kde se uskuteční premiéra?
Celkem připravíme čtyři představení. V pátek 8. března od 10 a od 18 hodin v aule Základní školy a Gymnasia v Klingenthalu, v pondělí 11. března od 10 a od 18 hodin v Kulturním domě v Kraslicích. Dopolední představení je určeno pro základní školy a večer pak pro veřejnost.