Národní rada pro zdravotně postižené požádala Sokolov o finanční dar v hodnotě zhruba 11 tisíc korun. Je to jejich reakce na prodražení stavby veřejných záchodků u sokolovského Hornického domu. Jsou určeny pro vozíčkáře, veřejnost ale i pro matky zejména s malými dětmi. Celkové náklady stouply o 150 tisíc korun. Vedení města Sokolov se však rozhodlo, že nezaplatí.

Na podzim loňského roku byl v Sokolově dokončen projekt s názvem Toa Point. Ten umožňuje v centru města zdravotně postiženým lidem a rodičům s malými dětmi využít moderní, bezbariérové sociální zařízení na evropské úrovni. Vedení Sokolova si myslí, že zodpovědné osoby asi řídili stavbu špatně, když prodražila. „Navíc komunikace s manažerem Národní rady pro zdravotně postižené byla velmi obtížná,“ řekl starosta Sokolova Zdeněk Berka. Jak upřesnil, město mělo řadu připomínek na které nepřistoupil.

Předseda národní rady osob se zdravotním postižením v České republice Václav Krása připustil, že zmíněný manažer toho má na starosti více a může s ním být mnohdy obtížnější komunikace. Co však rázně odmítá, je že by se stavba v Sokolově prodražila špatnou koordinací projektu. Rada prý měla na několik staveb jeden balík peněz a náklady se tak určovaly obtížně. Projekt totiž počítal se stavbou deseti takovýchto zařízení v pěti městech Karlovarského kraje.

Partnerskými městy, kde se postupně vybudovali podobná místa, jsou kromě Sokolova Karlovy Vary, Cheb, Mariánské Lázně a Skalná. Projekt byl financován z dotace Regionálního operačního programu Severozápad a jeho celkový rozpočet dosáhl asi 25 milionů korun, což je 85 procent celkových nákladů. „Připadá mi to trapné. My jsme za město například zaplatili elektropřípojku k objektu. Potvrzuje se má teorie, že města neziskovým organizacím dávat finance nebudou,“ konstatuje Krása. Jak ujistil, dokáže se nad tím povznést, peníze zaplatí sami a na Sokolov prý nezanevře.

Občané jsou se záchodky v samotném centru spokojení. „Chyběli tu, občas je využiji. Interval doby svícení uvnitř wc by však mohl být delší,“ myslí si Pavel ze Sokolova. ⋌