TOP 09 nebude zřejmě v Sokolově v komunálních volbách bojovat o hlasy voličů. Předseda krajské TOP 09 včera oznámil, že strana stahuje kompletní kandidátní listinu. Důvodem jsou možné nesrovnalosti v sestavení kandidátky. „Není možné, aby TOP 09 tolerovala chyby při sestavování kandidátky v Sokolově, byť byly způsobeny neúmyslně. Stažením kandidátky chceme předejít případným pochybnostem, které by se mohly následně objevit," napsal v prohlášení krajský předseda této strany Petr Zahradníček.

Proto vzhledem ke zjištěným nesrovnalostem tedy doporučil volební zmocněnkyni, aby celou kandidátku TOP 09 pro Sokolov stáhla z komunálních voleb.
„Voličům a všem kandidátům, kteří se žádných chyb nedopustili, se omlouváme a žádáme je o pochopení. Pro TOP 09 i pro voliče jsou jistě vyšší hodnotou konzervativní principy než momentální volební zisk," píše Zahradníček. O co vlastně jde?

Po zveřejnění sokolovské kandidátní listiny se podle Zahradníčka dvě až tři kandidátky ze druhé poloviny sedmadvacetičlenného seznamu začaly na městském úřadě poptávat, zda musely předtím něco podepsat. Byly zřejmě překvapené, že se na kandidátce objevily. Nic konkrétnějšího předseda neví.

„Nebyl to úmysl, zřejmě jen špatná domluva při vzájemné komunikaci, kdy někdo někomu něco slíbil, například ústně. Zda to pak někdo za ně podepsal, anebo to dotyčné podepsaly a pak se rozkmotřily, nevím. Co však vím jistě, že jdeme cestou, kde je vše v pořádku, a budeme si za tím stát, anebo to není v pořádku a stáhne se celá kandidátka. Prostě se stala chyba a my ji uznáváme," upřesnil Zahradníček.

Původně totiž zamýšleli pouze stáhnout zmíněné tři kandidující ženy. O případu však už věděly konkurenční strany, zajímali se o něj údajně i právníci, a tak strana TOP 09 nechtěla podle Zahradníčka riskovat možný předvolební nebo povolební problém.