Marfuša ze známé ruské pohádky Mrazík, elegantní pánové v saku a podkolenkách, jezdící postel, staré bicykly i nová horská a treková kola. Někteří z účastníků loni narození, jiní se sedmdesátkou za sebou. To byla a je šindelovská recesistická akce s názvem Tour de Tajch, jejíž 8. ročník proběhl tuto sobotu.

„Nápad vznikl spontánně v hospodě u piva, takzvaně z hecu. Každý rok startuje od padesáti do sedmdesáti účastníků," říká Jana Svitáčková ze Šindelové. Nápadu se hned při prvním ročníku podle ní chytla úctyhodná třicítka závodníků. I když o závodu nemůže být řeč.

„Prosím vás, žádné závodění, klid, pohodové šlapání a projížďka. Hlavně opatrně a pozor na výmoly na silnicích," upozorňovala před závodem účastníky Svitáčková. Základem je maska, jakékoliv kolo a chuť ujet zhruba deset kilometrů. Dobrou zprávou je, že v polovině úseku nechybí občerstvovací stanice a tak trochu bláznivý a pestrý peloton doprovází vůz. Ten je ochotný přijmout kdykoliv kohokoliv z pelotonu, kdo se rozhodne vzdát. Prostě pohoda. Se slavnou Tour de France tak má šindelovský závod společnou jen část názvu a možná to doprovodné vozidlo.

Šindelovskou tour absolvují nejen místní, ale přijeli lidé z blízkého i širokého okolí. „Přijel jsem z nedalekých Kraslic s dcerou," hlásil jeden ze závodníků. Další vážili cestu přes sto kilometrů dlouhou.

„Jezdí nám pravidelně asi dvanáctka Plzeňáků. Večer se potom všichni sejdeme a posedíme u kapely," upřesnila Svitáčková.
Věk účastníků odhaduje na několik generací. „Loni se zúčastnila ani ne roční holčička, a pokud mám odhadnout věk dříve narozených, tipuji mezi sedmdesáti až osmdesáti lety. Prostě pohoda pro všechny generace," dodala Svitáčková. 

Peloton projížděl krásnou krajinou kolem Šindelové na Kraslicku a vracel se zpět na místní hřiště. Jinak startuje a končí u rybníku Tajch, který je však vypuštěný a probíhají zde práce.