Místní kromě krmení budou navíc společně přímo na Štědrý den zpívat vánoční koledy, pochutnají si na vánočce, horkém čaji nebo svařeném víně.
Koledy budou znít z vrcholku Aschberg, kam lidé dorazí od obecního úřadu. Tam se lidé sejdou v deset hodin. Zatímco v minulosti šlo o akci jen otců, kteří vyráželi se svými ratolestmi, aby hospodyňky měly klid na přípravy štědrovečerní tabule, dnes se tam setkávají desítky lidí. A ženy nemohou rozhodně chybět.

„Hotovo máme doma už den dopředu, abychom mohli jít všichni společně zpívat koledy, popřát si se sousedy a známými," říká starosta Bublavy Igor Jirsík. Dřív to tak ale rozhodně nebylo. Muži prchali, aby nemuseli doma až tolik pracovat. „Chodili jsme jen s pár kamarády dopoledne na Aschberg, aby naše ženy měly na vše klid. Postupně se k nám ale přidávali další a další lidé a dnes je z vánočního zpívání tradice, které se účastní celé rodiny." Ty s sebou berou pro lesní zvěř například jablka nebo zeleninu, které nechají v lesích. „Prosíme veřejnost, ať nenosí suché pečivo, to je pro lesní zvěř nevhodné," dodal starosta. ⋌