Již šestou sezónu mají možnost běžkaři využívat upravené stopy v okruhu kolem Březové, Kamenice, Lobzů a Rovné. Tato 25kilometrová trasa je upravována pomocí skútru, ke kterému dobrovolníci svépomocí vyrobili stopovací zařízení. Skútr obsluhuje brigádník ve svém volném čase.
„V listopadu 2005 se podařilo shromáždit dostatek finančních prostředků na zakoupení sněžného skútru a došlo k oslovení prodejců těchto zařízení. V prosinci byl z Klatov přivezen zakoupený skútr a druhý den jsme vytvořili několik kilometrů stop, čímž byla zahájena 'nultá' sezóna,“ sdělil Michael Glassl, správce webu Ski Březová.

Stopy jsou taženy a upravovány dvakrát až třikrát týdně. „Pomocí stopovačky je profil stopy vytlačen do sněhu. V dalších krocích jsou pak stopy zdvojovány a také jsou vytvářeny prostory pro volný styl,“ vysvětluje Glassl.
„O okruhy je veliký zájem zejména o víkendech, zvlášť tehdy, pokud je hezké počasí. Jednou byly dokonce stopy využity v rámci zimního orientačního běhu,“ pokračuje.

Rozšířit okruh běžkařských tratí je podle Glassla složité. „Naším záměrem bylo prodloužit tratě ve směru Krásno a Mariánské Lázně. To se však nepodařilo zrealizovat z důvodů finanční a časové náročnosti a námitek ze strany ochránců přírody.“

Jednoduché prý není ani upravování již zavedených stop. „Okruhy, které prochází obcemi, jsou vedeny na základě jednání s majiteli či nájemci dotčených pozemků. Znamená to, že jsou tu také zakázané oblasti. Ty jsou ale viditelně označené značkami přímo v terénu. Přesto je někteří běžkaři ignorují a neuvědomují si, že tak můžou značně ztížit jednání o vedení stop v dalších sezónách,“ dodává Glassl. Ten také upozorňuje na to, že stopy ničí i mazlíčci, které mnohdy lidé venčí v blízkosti tras.

Starosta Březové Miroslav Bouda je ve svém městě znám jako podporovatel sportovního života, sám prý ale tomuto sportu příliš neholduje. „Běžkuji opravdu minimálně. Mám jiné zájmy, raději pracuji na chalupě, hraji na bluesové harmoniky, klarinet nebo jezdím na motorce,“ přiznává. Město se podle jeho slov tuto činnost rozhodlo podporovat proto, že bylo osloveno samotnými občany, celou řadou fandů těchto sportovních aktivit, a také proto, že tento záměr našel podporu ve městě Sokolov a ve sdružení Sokolov – východ. Jak tato podpora konkrétně vypadá? „Město je nuceno finančně se postarat o nákup pohonných hmot, pravidelnou údržbu stopovacího zařízení, mzdové náklady a někdy také o materiál pro výspravu terénu běžeckých tras,“ řekl Bouda. Ten také dodal, že provoz této aktivity by nebyl možný bez občanů, kteří každoročně organizují brigádu, a zaměstnanců městského úřadu, kteří se podílí na přípravě běžeckých tratí.

Jak se tyto tratě líbí samotným nadšencům? „Na běžky chodím v sezóně tak jednou do čtrnácti dnů s rodinou. Nejčastěji si projíždíme trasy kolem Březové. Běžkování v přírodě mám raději než periodické sjíždění jednoho kopce na klasických lyžích. Ideální je teplota kolem minus pěti stupňů, kdy není sníh moc tvrdý a nemusím být příliš navlečená,“ říká Anna Bílková ze Sokolova. (fil)