Novinkou v Domě dětí a mládeže v Sokolově je cyklotrenažér, na kterém si zájemci do 15 let mohou vyzkoušet jízdu po silnici a na kterém je možno počítačově simulovat různé dopravní situace, které mohou při jízdě na kole nastat.


Na obrazovce před nimi vede cesta například po městě, po horách, na cyklostezkách nebo v osadách.


„Toto kolo je první v celé Evropě. Firma ho vyrobila na náš popud. Chtěli jsme totiž, aby si jízdu na silnici mohly vyzkoušet i mladší děti,“ uvedl externí pracovník sokolovského domu dětí a mládeže a bývalý manažer Střediska prevence kriminality Rudolf Volf. Starším patnácti let je ve středisku k dispozici od loňského roku totiž trenažér jistoty. V tomto autě si zájemci i z řad dospělých mohou obnovit či oživit vědomosti při jízdě autem. Řidiči se snaží udržet si například rychlost na vozovce. „Trenažér může sloužit i jako příprava před autoškolou,“ řekl Volf. Podle něj čas strávený na trenažéru trvá 45 minut. „Je o to velký zájem. Docházejí sem jak děti z klubu, tak se objednávají i dospělí. Na trenažéru i na kole jsem zájemcům k dispozici jako instruktor,“ tvrdí Volf, který má pro obě zařízení akreditaci.


Trenažér i cyklotrenažér jsou ve středisku v rámci projektu Střediska prevence kriminality při Městském úřadě v Sokolově pod názvem Trenažér jistoty. „Obě zařízení stála celkem 420 tisíc korun,“ doplnil Volf s tím, že částkou 120 tisíc korun přispělo město Sokolov a 300 tisíc získal dům dětí a mládeže od odboru prevence Ministerstva vnitra v rámci programu Partnerství 2007.