Brutální vraždy nebo zvlášť ponižující týrání dětí a lidí. Za takové zločiny by někteří školáci ze Sokolovska trestali smrtí. Vyplývá to z lokálního průzkumu, ve kterém redakce oslovila 20 dětí nejrůznějšího věku. Na otázku, zdali by v České republice obnovili trest smrti, odpovědělo 25 procent dotázaných, že rozhodně ano. Stejné množství se vyslovilo proti. Zajímavým ukazatelem je poznatek, že pro trest smrti zvedli ruku žáci druhého stupně. Naopak mladší děti odpovídaly záporně nebo nevěděly.

„Smrtelný trest bych uděloval za zabití stovek lidí,“ přiznal jeden z oslovených žáků. „Já jen pokud by se jednalo o prokázanou vraždu nebo jiné utrpení,“ zmínil další z dotázaných. „Vrahy je raději lepší nechat nadosmrti zavřené,“ oponoval jeden ze školáků.
Zhruba patnáct procent dětí na otázku hned nedokázalo odpovědět a váhalo. „To je velice těžké,“ zmínil v dotazníku školák. „Trest smrti bych volil snad jen v některých případech,“ uvedli dva respondenti.

Kdo zásadně odmítá udělování trestu smrti, je církev. „Život jsme dostali jako dar, tudíž ho nesmíme nikomu odebrat,“ prohlásil duchovní správce pravoslavné církevní obce v Sokolově Vladimír Kulakov.
„O tomto tématu jsem s lidmi již několikrát diskutoval. Jako rozumné řešení se tady ukazuje udělování doživotního trestu bez možnosti návratu, a to pro delikventy, u kterých není možná převýchova. Ti by takový trest dostávali za násilné činy – vraždy,“ doplnil Kulakov.