Ten je ovšem vstupenkou téměř do každého zaměstnání. Pokud má někdo v rejstříku trestů záznam, většina firem vyřadí uchazeče z výběrového řízení. Jak se ale vrátit do normálního života? Právě touto problematikou se zabývá v Sokolově i nezisková organizace RUBIKON Centrum, která sídlí v Chebu, dále působí na okrese Sokolov a částečně i v Karlových Varech.


„Pracujeme s lidmi, kteří nemohou získat snadno zaměstnání kvůli své trestní minulosti. Jedná se především o lidi, kteří byli např. ve výkonu trestu nebo mají záznam v rejstříku trestů. Funguje to tak, že lidé se u nás přihlásí a my s nimi po určitou dobu zhruba 100 dní spolupracujeme. Připravujeme je na pracovní pohovory, vyhledáváme pro ně vhodné nabídky práce a prověřujeme jejich motivaci. Prověřené kandidáty pak zaměstnavatelům představíme. Akce, která se konala v Sokolově poprvé, se jmenuje Pohovory nanečisto. Klienti RC se sešli v prostorách sokolovské Probační a mediační služby, kde už čekali zástupci zaměstnavatelů. Následně probíhaly cvičné přijímací pohovory a zaměstnavatelé dali klientům zpětnou vazbu," uvedl pracovní poradce Milan Roháč z RC. „Snažíme se našim spolupracujícím zaměstnavatelům přiblížit minulost našich kandidátů a ty pak podpořit ve snaze získat u těchto firem zaměstnání," poznamenal Roháč.


Cílem centra je nejen lidem pomoct zprostředkovat zaměstnání, ale zároveň jim pomoct si ho udržet i dlouhou dobu. Stálé pracovní místo hledá i klient RC Radim Michal, který se v minulosti potýkal s návratem do vězení. Nyní by chtěl začít nový život, temná stránka ho ale pořád doprovází.
„Když se mě někdo zeptá, jakou práci bych chtěl dělat, odpovím jednoznačně jakoukoliv. Uvědomuji si, co jsem v minulosti dělal špatně. Víte, patřil jsem mezi lidi, kteří se vrací do vězení, důvodem byla opakovaná trestná činnost. Jenže já tenkrát neměl proč být na svobodě, neměl jsem pro co žít, a tak jsem vlastně před světem utíkal do vězení. Dnes jsem jiný, vím to o sobě a už se tam vrátit nechci. Bohužel mě doprovází můj trestní rejstřík a já nemám šanci ukázat, že jsem jiný, že chci práci a nový život," svěřil se Deníku Radim Michal.
Pohovorů nanečisto se účastnili tři zástupci zaměstnavatelů v Karlovarském kraji. Ti následně klientům předali zpětnou vazbu.
„Přestože trestní minulost určitě není pozitivem při vstupním pohovoru, snažíme se jako společnost dát příležitost i těmto lidem. Zatím ovšem nejsem kompetentní sdělit, jestli pracovní místa budou volná, vše musíme prokonzultovat," říká zástupkyně jedné z firem Pavla Křivánková.

Klára Čurlinová