Asijští prodejci si v tržnici v Hraničné u Kraslic našli nový způsob, jak prodávat nelegální zboží. Německým turistům ho nabízí z autovraků, které stojí přímo mezi stánky. Ty se tváří, že jsou odstavené. Avšak jsou napěchované zbožím, slouží jako příruční sklady. Zastavit prodej nekolkovaných cigaret, pirátských CD a plagiátů značkového zboží má nyní intenzivní dohled celní správy.

Deník se vydával za německého turistu. Už u prvního stánku nabízel Vietnamec cigarety. Otevřel bílou dodávku plnou kartónů cigaret. „Nemáme zájem,“ odvětili jsme. Další z prodejců se pak snažil prodat pirátské hudební nosiče. „Máte botyAdidas?“ zněla naše další otázka. „Jaký chcete?“ zeptal se prodejce a z kufru tahal boty se třemi proužky.

Celníci takto odhalili hned několik autovraků, které podle mluvčího Celního ředitelství Plzeň Pavla Polanky sloužily ke skryté formě prodeje nelegálního zboží. Celníci teď kontrolují tržnice každý den. Naráží na obranné manévry asijských prodejců. „Na autovracích, které evidentně neslouží jako dopravní prostředek, se snaží měnit SPZ, aby byla identifikace zavádějící. Nebo například překrývají skla,“ sdělil Polanka.

Do kontrol se zapojil i kraslický živnostenský úřad. Stánky, které nebyly řádně označené, byly uzavřeny. „Podařilo se tak označit všechna legální prodejní místa,“ poznamenal Polanka. Přímo ze stánků se podle jeho slov nelegální zboží již podařilo vymýtit díky nedávným kontrolám s nepřetržitým dohledem.
O autovraky se začala zajímat například i Česká inspekce životního prostředí, hasiči i samotný Karlovarský kraj. Ten může rozhodnout o jejich odtahu. Hasiči pak upozorňují na to, že v autovracích se mohou nacházet zbytky pohonných hmot nebo olej. Narušují tak bezpečnostní požární zónu.

Samotní Vietnamci přiznávají, že u hranic už není takový obchod, jako tomu bylo dříve. „Kvůli kontrolám budeme za chvíli bankrot,“ hlásil jeden z prodejců.
Jaký bude osud tržnice, se dá jen stěží předvídat. Jedno je však jasné, trhovci od hranic pomalu mizí. Nájemce obří tržnice proto také už poněkolikáté město žádá o slevu na nájmu. Radnice už tak jednou udělala. „Teď už ale říkáme ne. Nabídli jsme jim, že mohou využívat menší část tržnice,“ řekl místostarosta Kraslic Lubomír Zach.